<span>Na Liberecku pršelo</span>, hrozí další přívalové srážky

Domácí
14. 8. 2010 08:23
Lidé s úzkostí čekají, zda se hladiny řek budou ještě zvedat.
Lidé s úzkostí čekají, zda se hladiny řek budou ještě zvedat.

Lidé s úzkostí čekají, zda se hladiny řek budou ještě zvedat.V Libereckém kraji intenzivně prší, hladiny některých řek stoupají. Už po třetí hodině ranní začalo intenzivně pršet v Liberci, podle meteorologů tam za poslední čtyři hodiny spadlo kolem 40 milimetrů srážek a Lužická Nisa dosáhla prvního povodňového stupně. Na Řasnici ve Frýdlantu už je druhý povodňový stupeň, ten platí i v nedaleké Bulovce.

V Hrádku nad Nisou hladinu řeky s obavami sledují a doufají, že se nebude opakovat minulá sobota, kdy tam hladina Nisy dosáhla bezmála čtyř metrů. Vojáci začali evakuovat obyvatele ulic U Lávky a Rybářské.

ČTĚTE TAKÉ: Silný déšť opět udeří. Povodně se mohou vrátit 
                        
Záplavy mají pátou oběť, pohřešovaných přibývá

"Od pěti jsme vzhůru a sledujeme řeku, dost kolísá, ale zatím je v normálu," řekl hrádecký starosta Martin Půta. Lidé ve městě se modlí, aby voda příliš nestoupla, teprve ve středu tam řeka klesla pod 150 centimetrů a v níže položených částech mohli začít čerpat vodu ze zaplavených domů.

Višňová hlásí třetí povodňový stupeň

Nejvíce problémů způsobil noční déšť ve Višňové, kde podle serveru aktuálně.cz voda donutila 60 lidí z části Víska k preventivní evakuaci. "Je to prevence, stále prší a povodeň změnila toky řek, odečtům se proto nedá příliš věřit," řekla starostka Višňové Marie Matušková. Krátce po jedenácté Smědá opět dosáhla třetího stupně povodňové aktivity. "Ve Višňové - Předláncích byl dosažen III. stupeň povodňové aktivity a došlo k rozlivu vody z řeky Smědé," informoval Aktuálně.cz mluvčí tamních hasičů Radek Vojík.

Obce ještě nestačily odstranit škody po minulé povodni.Obavy ze stoupající Nisy mají také v Bílém Kostele na Liberecku. Před týdnem tam řeka zaplavila 70 procent domů a způsobila milionové škody. "Škody teprve sčítáme, stále máme některé domy zaplavené," řekl starosta Jiří Formánek. V obci se intenzivně uklízí. "Na sledování řeky už nemáme sílu," přiznal unaveně starosta.


Frýdlant a Českolipsko jsou v pohotovosti

 Meteorologové varují

Na celém území Česka hrozí od nedělního dopoledne do pondělního rána velmi silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami. Očekává se vzestup hladin řek na 1. a 2. stupeň povodňové aktivity.

Bouřky mohou ojediněle doprovázet i kroupy a místy silné nárazy větru kolem 25 metrů za sekundu, nebo i silnější.

Zdroj: ČTK

Relativně klidná je zatím situace na Frýdlantsku, které před týdnem postihly záplavy nejvíce. Už po desáté hodině přestávalo pršet, podle serveru iDnes.cz řeky v okolí pomalu klesají. Voda se do domů nerozlila. "Jen jsme měli trochu potíže s kanály. Ty jsou zanesené z povodně minulý týden a voda jimi neodtékala," vysvětlil starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Poměrně silně prší na Českolipsku v oblasti Jablonného v Podještědí a Stráže pod Ralskem a také ve východní části Jizerských hor a v Krkonoších.

Ústí deště ustálo

Ústecký kraj ustál noční déšť bez větších obtíží. Zanesená koryta řek se zaplnila jen mírně, nedělní bouřky by to ale ještě mohly změnit. Alespoň prvního povodňového stupně dosáhla jen Mandava ve Varnsdorfu a i vzedmutí Ploučnice a Kamenice je jen velmi slabé. Klid ale prý může trvat jen krátce, od nedělního rána se opět čekají silné bouřky.


Liberecký kraj se přitom teprve vzpamatovává z bleskové povodně, která před týdnem zasáhla více než čtvrtinu měst a obcí v kraji. Škody podle odhadů přesáhnou pět miliard korun. Postižena byla zejména oblast Frýdlantska a také Českolipsko. Evakuováno muselo být kolem 2000 lidí, na 200 z nich se stále ještě nemohlo vrátit domů. Povodeň si vyžádala pět lidských životů. Jeden člověk se stále pohřešuje.



Velká voda ničila silnice a desítky mostů, zničeny jsou desítky domů a další se musí zbourat. Voda přerušila dopravu na 44 silnicích, čtvrtina ze nich je stále ještě neprůjezdná, z toho ve čtyřech případech budou uzavírky dlouhodobé. Na Frýdlantsku je stále omezena i železniční doprava a bez vody tam zůstává na 2600 lidí.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ