Ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) v pátek v Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod čekaly stovky lidí s transparenty podporujícími odvolaného ředitele Jaromíra Maška. Ministr přijel do nemocnice vysvětlit důvody jeho odvolání. Vedení nemocnice žádá očištění Maškova jména, projednání podmínek výběrového řízení na nového ředitele i reformy psychiatrické péče, jinak zváží vyhlášení stávkové pohotovosti. S havlíčkobrodským zařízením však řešilo problémy také ministerstvo spravedlnosti.
Maškovo odvolání oznámil ministr Vojtěch před týdnem s účinností k 16. únoru. Zdůvodnil ho i Maškovou neochotou přijímat kroky schválené reformy psychiatrické péče. Podle Konráda ale některé požadavky reformy nejsou smysluplné, případně je nelze kvůli nedostatku personálu realizovat.
Ve středu vyhlásilo ministerstvo na místo ředitele výběrové řízení. Mašek se znovu přihlásit nechce. "Myslím, že vztahům nemocnice a zřizovatele by to neprospělo," řekl. Byl by rád, kdyby tak ale učinil někdo z nemocnice. "Mám typ na konkrétní jméno, ale říkat ho nebudu, vím, že se chce o místo ucházet," řekl Mašek. Svému nástupci doporučuje lepší komunikaci s ministerstvem a více diplomacie ve vyjadřování.
Za odvolaného ředitele se postavili někteří regionální politici nebo europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který Maškovo odvolání označil za nevěrohodně zdůvodněné. Podporuje ho také petice, kterou už podepsalo skoro 3500 lidí.
Asociace komunitních služeb v oblasti péče o duševní zdraví (AKS), která stála u vzniku reformy psychiatrické péče, v prohlášení na svém webu uvedla, že reformu nelze zpochybňovat kvůli personální výměně jednotlivců. Odmítla, že by byla nekoncepční a nepřipravená. Reforma má většinu péče o duševně nemocné přenést do jejich přirozeného prostředí prostřednictvím Center duševního zdraví (CDZ).
Jedno z pilotních vzniklo v Havlíčkově Brodě před třemi lety. Mělo ale nedostatek odborníků. Podle AKS mohl Mašek svým manažerským rozhodnutím chod centra ohrozit. Pracovníci nemocnice, kteří se za odvolaného ředitele postavili, naopak zdůrazňují, že byl sám ochoten pro CDZ pracovat, pokud by o práci neměl zájem jiný odborník.
Nařízené léčby někdy nemají smysl, řekl odvolaný ředitel
Nařizování ochranné léčby lidem, kteří pod vlivem návykových látek spáchali trestný čin, by v trestním zákoníku nemělo být. Řekl to v pátek odvolaný šéf Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod Jaromír Mašek. Léčba, o kterou lidé nestojí, podle něho nemá smysl. Havlíčkobrodská nemocnice najednou přijímá jen pět takových pacientů, víc by chod oddělení rozvrátilo. Pořadníky má plné do roku 2025.
"Léčba návykových nemocí se nedá realizovat bez toho, že ten člověk s tím souhlasí nebo aspoň proti tomu neprotestuje," řekl Mašek. To, že nemocnice pod jeho vedením nepřijímá lidi se soudně nařízenou léčbou, byl podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jedním z důvodů, proč ho k 16. únoru odvolal. Podle Maška se to ale týkalo sexuologické léčby, jejíž přesné okolnosti už si nevybavil. Ministr mu údajně nedal prostor připravit si vysvětlení a seznámit se s tím, proč tak nemocnice v konkrétním případě postupovala.
Jak ale uvedl Zdravotnický deník, havlíčkobrodská nemocnice čelila opakovaně stížnostem okresního soudu v Jičíně kvůli tomu, že odmítla přijmout člověka, kterému zmíněný soud nařídil protialkoholní ústavní léčbu. Odsouzený se vysoce nebezpečné trestné činnosti dopouštěl právě ve vazbě na požívání alkoholu a oběťmi jeho násilí byly opakovaně i osoby nezletilé, píše Zdravotnický deník s odkazem na vyjádření soudkyně Radky Hanouskové. Ta navíc uvedla, že ambulantní psychiatr ji nabádal, aby věc urychleně vyřídila.
Odmítání nařízených léčeb u závislých je podle Maška běžná praxe hlavně z kapacitních důvodů. Nemocnice jich přijímá omezené množství, aby nenarušili léčbu jiných. V takovém případě jsou potom prostředky z veřejného zdravotního pojištění zbytečně utracené, řekl Mašek. "Jsem přesvědčený, že to ustanovení trestního zákoníku, které umožňuje v paragrafu 99, odstavci dvě, písmenu b ukládat léčení tohoto typu u osob, které spáchaly trestnou činnost pod vlivem návykové látky nebo v souvislosti s jejím užíváním, by mělo být vypuštěno, protože to prostě nemá smysl," řekl Mašek.
Některé psychiatrické nemocnice podle ministerstva spravedlnosti odmítají pachatele trestných činů se soudně nařízenou ochranou léčbou opakovaně. Vznikla proto pracovní skupina ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, která situaci řeší. Ministerstvo spravedlnosti o tom informovalo 20. února.