Na Pitra byl vydán mezinárodní zatykač

Domácí
8. 6. 2007 07:41
Tomáš Pitr
Tomáš Pitr

Tomáš Pitr

Soud vydal evropský i mezinárodní zatykač na odsouzeného podnikatele Tomáše Pitra, který nenastoupil do vězení k odpykání pětiletého trestu za daňové delikty. Zároveň soud rozhodl o dalším osudu patnáctimilionové kauce, kterou se Pitr počátkem loňského ledna zaručil za to, že se nebude vyhýbat trestnímu řízení. I kvůli tomu tehdy Pitr neskončil ve vazbě. Z kontextu nynějších událostí lze dovozovat, že kauce propadá státu.

"Vydáním evropského a mezinárodního zatýkacího rozkazu se chci vyvarovat toho, že by nám Pitr utekl do zahraničí," řekl předseda senátu pražského městského soudu Petr Novák. Podle něj jde o prevenci, zatím nemá signály o tom, že by Pitr již do zahraničí zmizel.

S Pitrem se není možné spojit, jeho mobilní telefon je nedostupný. V kontaktu s Pitrem momentálně nejsou ani jeho advokáti Tomáš Sokol a Jiří Teryngel; Helenu Rejholcovou se nepodařilo zastihnout. "Nejsem s ním ve styku, ani otázku nástupu do výkonu trestu jsme spolu neprobírali," řekl Sokol s tím, že aktuální situaci nehodlá komentovat. Také Teryngel uvedl, že s Pitrem už dlouho nemluvil.

"O kauci bylo rozhodnuto v neveřejném zasedání," pokračoval Novák, verdikt senátu ale prozradit nechtěl. O výsledku chce nejdřív informovat účastníky řízení, respektive Pitrovu matku, která peněžitou záruku loni složila. Z toho, že Pitr porušil svůj slib být spravedlnosti k dispozici, lze však usuzovat, že soud nechal patnáctimilionovou kauci propadnout ve prospěch státu. 

Loňské složení kauce následovalo poté, co Novák poprvé vydal na Pitra mezinárodní zatykač. Pitr totiž odcestoval 23. prosince 2005 s rodinou na dovolenou do rakouských Alp a bezpečnostní složky upozornily soud na to, že hrozí jeho útěk. Pitr se však vrátil, Novák zatykač zrušil a nechal obviněného na svobodě výměnou za kauci a Pitrův cestovní pas.

"Pitr je bez pasu, ale co my víme, jestli si neopatřil falešný pas," zdůvodnil mimo jiné Novák vydání zatykačů. Evropský zatýkací rozkaz odešle neprodleně faxem národní centrále Sirene, která má v rámci Evropské unie na starosti pátrání po hledaných osobách, na něž je evropský zatykač vydán. "Hned mohou začít jednat," podotkl Novák. U mezinárodního zatykače je postup zdlouhavější. Teprve po překladu do angličtiny může být cestou ministerstva spravedlnosti předán Interpolu.

Novák nejdřív - ve středu - vydal na šestatřicetiletého Pitra tuzemský zatykač. Policie okamžitě vyhlásila celostátní pátrání, v rámci kterého zveřejnila v databázi na internetu fotografii Pitra a údaje o něm. "Dostali jsme příkaz k jeho zadržení a k dodání do výkonu trestu," řekl mluvčí policejního prezidia Zdeněk Zelenka.

Pátrání po Pitrovi je podle něj intenzivní. "Jakmile je pátrání vyhlášeno, okamžitě se to uvnitř policie všichni dozvědí," uvedl Zelenka. V obdobných případech bývá obvyklé, že policisté v případech tuzemských zatykačů hledají odsouzené na všech jejich známých adresách a pracovištích, cizinecká policie hlídá hranice a letiště, aby hledaný člověk neunikl do ciziny. Soudce Novák věří, že i v případě Pitra přijala policie na hranicích příslušná opatření. Policisté údajně hledají odsouzence Pitra také ve zdravotnických zařízeních.

Pitr si vyzvedl soudní výzvu k nástupu do vězení v pondělí. Místo toho, aby jí uposlechl, se po něm slehla zem. Přesto, že ještě před týdnem v tisku ujišťoval, že do vězení nastoupí. Ještě než stačil Pitr zmizet, podal prostřednictvím advokátů žádost o odklad trestu ze zdravotních důvodů. "Není důvod se tím zabývat," řekl ČTK soudce Novák. Soud tak zřejmě zdravotní potíže Pitra vyhodnotil jako nezávažné a žádost o odklad nástupu trestu jako neopodstatněnou.

Pitr byl ve dvanáct let starém případu zároveň s Miroslavem Provodem a dalšími třemi muži pravomocně uznán vinným z krácení daní. Podnikatelé sice od počátku vinu popírali, podle rozsudku však s pomocí fiktivních faktur neoprávněně vymáhali po finančních úřadech vrácení daní. Stát tak podle soudů ošidili o 51 milionů korun. V prvním kole líčení nejdříve padl osvobozující verdikt, který ale odvolací soud zrušil a vrátil k novému projednání. Ve druhém kole procesu pak zazněl odsuzující rozsudek. Nejvyšší soud má už na stole Pitrovo dovolání.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025
Zásah hasičů v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se podle prvotních informací propadl strop v Hotelu Zámeček, 9. května 2025.

Pod zříceným stropem v hotelu už psi nikoho nenašli. Byla to rána

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ