Na pražském Vítkově bylo jmenováno do plukovnické hodnosti 13 vojáků. Na čtyři desítky dalších vojáků a civilistů byly při příležitosti oslav vzniku samostatného československého státu oceněny za zásluhy medailemi. Byla mezi nimi i Běla Jensen, prezidentka hnutí Na vlastních nohou - Stonožka, které při pomoci dětem v zahraničí spolupracuje s armádou.
V rámci ministerstva obrany slouží téměř 300 vojáků v hodnosti plukovníků. Vyšší důstojnickou hodnost získali dosavadní podplukovníci z pozemních i vzdušných sil. "Od plukovníků čekám odpovědnost, poctivou práci, vizi, představy, kam by měla armáda směřovat. Je to spousta úkolů, které je v dalších letech čekají," řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.
Povýšen byl i velitel 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Karel Navrátil. Jmenování do hodnosti plukovníka označil za ocenění a výzvu. "Výzva k tomu, abych i v budoucnu nadále pokračoval v tom, co dělám, to znamená vychovával a cvičil nové příslušníky armády České republiky, příslušníky nového pluku," poznamenal Navrátil. Liberečtí chemici by podle něj v nejbližší budoucnosti rádi přezbrojili a vyměnili specializovanou techniku, kterou používají, a přijali nové vojáky.
Bečvář zároveň ocenil za mimořádné zásluhy na čtyři desítky lidí včetně čtyř civilistů. Jednou z vyznamenaných je i Běla Jensen, zakladatelka hnutí Stonožka. To sdružuje tisíce dětí a stovky učitelů v českých školách, kteří se snaží pomáhat jiným dětem. Děti malují vánoční přání nebo pořádají sbírky na pomoc nemocným a postiženým dětem v Česku i v jiných zemích světa. Společně s českou armádou se snaží pomáhat třeba dětem v Afghánistánu nebo v Mali.
"Musím říct, že si vyznamenání nesmírně vážím, protože to není jenom pro mě, ale hlavně pro ty úžasné české kantory, kteří pracují pro hnutí Na vlastních nohou," řekla Jensen. Spolupráci s armádou vyzdvihla. "Přináší to spoustu dobrého, jednak těm dětem, které jsou v těch válečných zónách, a taky to přináší nesmírně mnoho našim dětem, že se dozvědí, že život není všude tak jednoduchý, že to nejsou jenom mobily nebo kola, ale že někde to mají děti opravdu těžké," podotkla.
Při spolupráci s armádou podle ní čeští vojáci na základě svých zkušeností v daných lokalitách zjistí, kde je potřeba tamním dětem pomoci, české děti se poté třeba pomocí bazarů, koncertů nebo výroby předmětů snaží sehnat peníze. Finance poté dostanou čeští vojáci, kteří na místě pomoc zařídí. Čeští vojáci třeba uspořádali soutěž Můj sen o Afghánistánu, kdy afghánské děti malovaly své představy o zemi v budoucnosti. Vítězné děti dostaly pro školy třeba slovníky nebo školní pomůcky. "Pamatuju si obrázek jedné muslimské holčičky, byla tak šťastná, že ponese něco do školy, že díky ní škola dostane pomoc," podotkla Jensen.