Národní památka
Na Pustevnách hořela chata Libušín, škoda až 80 mlionů
03.03.2014 08:31 Aktualizováno 03.03. 17:50
Na Pustevnách v Beskydech v noci hořela chata Libušín navržená architektem Dušanem Jurkovičem. Objekt je národní kulturní památkou, sloužil jako restaurace. Škoda se odhaduje až na 80 milionů korun. Případ kvůli vysoké škodě převzali krajští kriminalisté.
Policie nevylučuje, že objekt někdo zapálil úmyslně. Předběžně požár kvalifikuje jako obecné ohrožení. Chata patřila do souboru nejznámějších beskydských secesních lidových staveb, které se staly symbolem Pusteven. Památkáři hovoří o nevyčíslitelné kulturní škodě.
Podle Macalíkové se zatím nenašel důkaz, který by potvrdil, že chata vzplála kvůli technické závadě. "Nicméně zároveň neznáme motiv, kvůli kterému by měl případný pachatel secesní stavbu zapálit," uvedla krajská policejní mluvčí Jana Macalíková. Policie požár kvalifikuje jako obecné ohrožení proto, že od hořícího Libušína stojí jen pár metrů další chata Maměnka, kterou hasiči museli preventivně ochlazovat. Je ale možné, že právní kvalifikace se bude na základě dalšího vyšetřování měnit.
Požár byl nahlášen 20 minut po půlnoci. Hasiči ho dostali pod kontrolu před třetí hodinou ranní, likvidace byla hlášena až ve 12.40. Na místě zasahovalo přes 70 hasičů, byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Požár zachvátil především pravou část budovy, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu, řekl ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš. Muzeum objekt od roku 1995 spravuje.
Podle Ondruše je na tom levá část objektu, Stará Pustevna, o poznání lépe. Libušín i se sousedním hotelem Maměnka provozoval nájemce. Také podle ministerstva kultury jsou škody vzhledem k nejvyšší památkové ochraně Libušína nevyčíslitelné.
Plameny se v noci z interiérů chaty rozšířily kvůli větru i po střeše, jejíž konstrukce se zbortila. Hasiči museli vynést ven dvě propanbutanové láhve. V hořícím objektu nikdo nebyl a nebylo hlášeno ani žádné zranění hasičů. Podle krajského mluvčího hasičů Libora Netopila zasahovalo 12 jednotek ze Zlínského i Moravskoslezského kraje.
Objekt pojmenovaný po bájné kněžně Libuši byl otevřen v roce 1899. Interiér zdobily fresky a sgrafita s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům patřily tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. Libušín prošel s blízkým hotelem Maměnka, další Jurkovičovou stavbou, od roku 1995 rekonstrukcí; jeho oprava stála 25 milionů korun.
Muzeum se bude snažit objekt obnovit. "Vztahuje se na něj pojistka. Chceme vyhlásit také sbírku. Některé věci nepůjdou obnovit, bude třeba je udělat nové, dokumentace však máme dost," podotkl Ondruš. Zničení chaty je podle něj o to bolestnější, že se připravuje evropská trasa mapující Jurkovičova díla.
Architekt se ve Zlínském kraji výrazně podepsal také na podobě Luhačovic na Zlínsku. Jednu z tamních Jurkovičových staveb, Slováckou búdu, zničily plameny v roce 2002. Podle hasičů někdo požár založil úmyslně. Viníka se ale najít nepodařilo. Jednou z prověřovaných variant byl pojistný podvod.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.