Na sjezdovkách začíná nával. Bez ohleduplnosti to nejde

Domácí
26. 12. 2010 18:30
Na sjezdovce by měli mít lyžaři i snowboardisté přilby. U nás to ale zatím povinné není.
Na sjezdovce by měli mít lyžaři i snowboardisté přilby. U nás to ale zatím povinné není.

Takřka všechna zimní střediska v Čechách i Moravě jedou na plný plyn. Sněhu je všude dost a provozovatelé vleků čeká pravděpodobně nejpernější týden v celé sezoně. V plné pohotovosti jsou také pracovníci Horské služby, kteří v tomto období pravidelně vyjíždějí k poměrně častým úrazům na přeplněných sjezdovkách. "Chovejte se ohleduplně a jezděte opatrně," vzkazují.

Narozdíl od některých alpských středisek není v Česku pro lyžaře a snowboardisty povinná přilba. Přesto si tento doplňek pořizuje čím dál více lidí. A dělají dobře. Nejvážnější úrazy, ke kterým horská služba vyjíždí, jsou totiž zranění hlavy.

Lyžař je podle soudu za svou jízdu odpovědný. Kvůli srážce můžete skončit i před soudem.Fatálně mohou dopadnout především nehody, při nichž lyžař přecení své síly a narazí do stromu nebo jiné pevné překážky. "Právě úrazy hlavy bývají velmi vážné," tvrdí pracovníci Horské služby ve Špindlerově Mlýně, který po dlouhá léta bývá pravidelně nejnavštěvovanějším tuzemským horským střediskem.

Nový metr soudů

Ti, kteří se na sjezdovky chystají, by rozhodně neměli zapomenout na ohleduplnost. Bezohledná jízda se už totiž - pomineme-li zdravotní komplikace - může výrazně prodražit.

Zásadně se totiž letos změnil přístup soudů ke zraněním způsobeným lyžařem. Příkladem je případ Jakuba Závory, kterým se letos v květnu zabýval Nejvyšší soud v Brně. V roce 2008 devatenáctiletý mladík s kurzem lyžařského instruktora na šumavském Zadově nezvládl dobrždění u vleku a srazil sedmiletou dívku. Jenom rychlý zásah zdravotníků dívce s natrženou slezinou zachránil život. Následky si oba ponesou nadosmrti.

Nejen oběti, ale i zdravotní pojišťovny

Zatímco zraněné děvče ponese následky kvůli léčení a zdravotním problémům, Jakub Závora bude muset splácet obrovské částky. Nejvyšší soud mu potvrdil půlroční podmínku a padesát tisíc pokutu. Peníze však po mladíkovi nyní vymáhá i zdravotní pojišťovna. Chce si nechat zaplatit náklady na léčení, které šly do stovek tisíc korun a o žalobě o odškodné uvažovali i rodiče dívky.

Verdikt je důležitý i pro další lyžaře i jiné sportovce, kteří někoho zraní. Prvoinstanční soudci by totiž příště měli názor Nejvyššího soudu brát v potaz. "Každý lyžař se má na sjezdovce pohybovat podle pravidel Mezinárodní lyžařské federace - tedy opatrně a tak, aby nikoho neohrožoval," uvedl tehdy soud.

Autor: Josef HymplFoto: ČTK

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ