Na tenise nebo ve fitcentru. I tak lékaři protestovali proti Hegerovi

Domácí
1. 3. 2013 16:26
Protestní akce "Den zdraví lékařů": petice i zavřené ordinace.
Protestní akce "Den zdraví lékařů": petice i zavřené ordinace.

Přeobjednaní pacienti a na dveřích cedule "neordinujeme". Přestože páteční protest lékařů proti krokům ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) probíhal na většině míst spíš symbolicky - podepisováním petice, část doktorů si přece jen vzala volno. Jak ho strávili?

Zamčenou ordinaci v pátek nechala třeba neuroložka Věra Procházková z pražské Polikliniky Prosek. Patnáct pacientů, které měla vyšetřit, předem telefonicky přeobjednala. Místo práce si šla zasportovat do fitcentra a věnovala se synovi.

Zavřenou ordinaci nechala i neuroložka Věra Procházková."Od pacientů jsem měla jen pozitivní reakce. Všichni se připojili k naší petici a drží nám palce," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Procházková.

Přepsat si v diáři termín vyšetření museli i pacienti diabetologa a internisty Tomáše Spousty z Ostravy. "Pacienty jsme obtelefonovali a jsou pozvaní na jinou dobu v jiný den," uvedl lékař. Volný pátek využil stejně jako Procházková k relaxaci. "Hraji tenis," doplnil.

35 tisíc podpisů pod peticí

Protestní akci nazvanou "Den zdraví lékařů" vyhlásila na první březnový den kvůli reformním krokům ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) Česká lékařská komora. Současně vznikla petice za zachování kvalitního zdravotnictví. "Momentálně máme asi 35 tisíc podpisů," informoval on-line deník TÝDEN.CZ v pátek odpoledne viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek.

Zhruba stovku podpisů odeslal na Českou lékařskou komoru i Spousta. "V reálu dostanu úhradu jako v roce 2009, tedy jako bychom se vrátili o čtyři roky zpět. To se myslím nikomu v tomto státě neděje, i když je krize," zlobí se diabetolog a internista z Ostravy.

Dalších 180 podpisů nasbírala pražská neuroložka Procházková. "Reální snížení příjmů bude o takových 20, 25 procent oproti loňskému roku, když započteme nejen úhradu, ale i zvýšení nájmu, energií a dalších vstupů," vypočítala.

Kubek chtěl na oční, nakonec dával rozhovory

Prezident České lékařské komory Milan Kubek (vpravo) společně se zástupci lékařských odborů Martinem Englem a Janou Vedralovou.

Právě zejména kvůli ambulantním specialistům Česká lékařská komora protest vyhlásila. A vyplatilo se. Už během týdne se jejich zástupci sešli s lidmi ze zdravotních pojišťoven i z ministerstva."Ministerstvo zdravotnictví deklarovalo podpořit požadavky ambulantních specialistů v oblasti regulačních mechanismů, výše předběžných úhrad a obnovy smluvních vztahů," napsal on-line deníku TÝDEN.CZ náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Úhradová vyhláška, proti které lékaři nejvíc protestují, se podle Noska měnit nebude. Zdravotní pojišťovny prý ale analyzují její dopad i dopad nového seznamu výkonů a budou s ambulantními specialisty hledat řešení tak, aby žádné ordinaci kvůli snížení úhrad nehrozil zánik.

Předseda České lékařské komory Milan Kubek ale přesto zůstává skeptický. "Setkání proběhlo, ale já tomu vůbec nevěřím. V současnosti žádná dohoda, a to ani ústní, není," prohlásil. Sám na protest v pátek zavřel ordinaci. Místo práce si chtěl dojít na vyšetření očí. Nakonec dal ale přednost on-line debatě a rozhovorům s novináři. A na chvilku zaskočil na angiologický kongres.

Autor: - val -Foto: Lucie Pařízková, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ