Do symbolických vězeňských cel na Václavském náměstí se v pátek nechali zavřít známé osobnosti i náhodní kolemjdoucí a připomněli tím osud politických vězňů na Kubě. Podpořili tak kampaň společnosti Člověk v tísni, která se koná při příležitosti čtvrtého výročí zatčení 75 kubánských disidentů v březnu 2003.
Vězeňské šaty si oblékli mimo jiné vicepremiér Alexandr Vondra, bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek nebo někdejší ministr vnitra Jan Ruml. Všichni se akce účastní už poněkolikáté a, jak řekl Ruml, snad naposledy: "Doufám, že příští rok už tady nebudeme, protože všichni političtí vězni budou propuštěni, svoboda se totiž nedá natrvalo potlačit."
Mírně pesimističtější byl ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek, který režimu dává dva roky. "Je to systém založený na jednom muži, jakmile Fidel Castro skončí, zhroutí se, může to ale ještě nějakou dobu trvat," řekl. Do improvizované cely zasedl také Jan Bubeník, který v kubánském vězení strávil před šesti lety spolu s Ivanem Pilipem tři týdny. "Mám přímou zkušenost s podmínkami v kubánském vězení i s komunistickým režimem v Československu," připomněl.
Odpoledne patřila cela ženám. Někdejší chartistky Jiřina Šiklová nebo Věra Roubalová vyjádřily solidaritu manželkám kubánských politických vězňů, takzvaným Dámám v bílém. "Já sama jsem měla uvězněného manžela, poměry na Kubě jsou ale podle mě mnohem horší, než byly ty naše," řekla Roubalová.
Happening se setkal i s nesouhlasem
Akci na Václavském náměstí přihlíželo asi třicet lidí, turistů a novinářů. Kolemjdoucí se ptali "odsouzených", za co sedí, a někteří si sami vyzkoušeli pohled zpoza mříží. Ne všichni s akcí souhlasili. "Většina Kubánců žijících v ČR akci nepodporuje, vězni zavření na Kubě jsou paraziti financovaní Američany, proč média nepíšou o Kubáncích vězněných ve Spojených státech?" ptala se Clara Medina Syslová, která desítky let bydlí v Praze. Proti happeningu protestoval také český důchodce, který se před celu postavil s narychlo sepsaným transparentem upozorňujícím na vězně na Guantánamu.
Po představení loutkového divadla se aktivisté přesunuli do nedalekého kostela svatého Havla, kde se sloužila mše.
Happening se v Praze koná již počtvrté, oproti minulým letům je však o den kratší, protože Václavské náměstí je na sobotu rezervováno pro jinou akci. První část protestu proti bezpráví na Kubě se uskutečnila ve čtvrtek. Demonstrace před kubánským velvyslanectvím se zúčastnila stovka lidí.
Na Václavském náměstí stály "kubánské cely"
Domácí
16. 3. 2007 20:11
Vondra v cele
Autor: ČTK