Nad Hradem proletí gripeny, připomenou konec války

Domácí
27. 4. 2015 08:30
Let gripenů se stane součástí oslav výročí konce druhé světové války.
Let gripenů se stane součástí oslav výročí konce druhé světové války.

Ukončení druhé světové války před 70 lety připomene v Praze průlet dvou armádních letounů Jas-39 Gripen. Stíhačky odletí v 16 hodin z čáslavského letiště směrem na letiště Kbely, Pražský hrad a Bílou Horu, poté provedou na západní hranici Prahy levotočivý manévr a vrátí se zpět do Čáslavi.

Česká armáda má gripeny ve své výzbroji už deset let, svou další techniku představuje od pátku veřejnosti na Pražském hradě. Dnes v podvečer tam ovšem výstava pořádaná k oslavám konce války už končí.

Naváže však na ni expozice v Jiřském klášteře, kde bude k vidění na 70 především méně známých fotografií zachycujících sedm let světového válečného konfliktu. "Válečné fotografie k nám i po sedmdesáti letech naléhavě promlouvají a nabízejí nevyslovené, ale o to působivější příběhy, jež nesmí být zapomenuty," uvedl hlavní autor výstavy Petr Bjaček.

Výstavu v pondělí v 16 hodin zahájí prezident Miloš Zeman, pro veřejnost bude otevřena od úterý.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Devět zraněných při srážce autobusu a osobního auta. Letěly i dva vrtulníky

Domácí
18. 9. 2025
ilustrační foto

Odmítač očkování i covidu může dostat tři roky. U soudu je drzý, trvá na "pravdě"

Domácí
18. 9. 2025
ilustrační foto

Před pěti lety otrávili Bečvu. Podle rybářů není stále v kondici, nikoho nepotrestali

Domácí
18. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ