Nagyová, Fuksa, Páleník a Tluchoř jsou ve vazbě, aby neovlivnili svědky

Domácí
15. 6. 2013 08:47
Vrchní ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová na cestě k soudu.
Vrchní ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová na cestě k soudu.

Okresní soud v Ostravě rozhoduje o vazbě pro sedm obviněných v kauze šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové. První vazební zasedání začalo v sobotu zhruba v 8.00, další má soud na programu vždy po hodině. Poslední obviněný by měl přijít na řadu ve 14.00. Do vazby soud zatím poslal bývalého ministra zemědělství za ODS Ivana Fuksu, bývalého předsedu poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, příslušníka Vojenského zpravodajství Jana Pohůnka, bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka i Janu Nagyovou.

Snímek z 15. června, policisté odvážejí jednoho z obviněných, zřejmě bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka (vlevo), kterého soud poslal do vazby.Soud uvalil na pravou ruku premiéra Petra Nečase vazbu, aby na svobodě nemohla ovlivňovat svědky. Rozhodl  i o dalších obviněných, a to bývalém ministru zemědělství Ivanu Fuksovi, bývalém předsedovi poslaneckého klubu ODS Petru Tluchořovi a bývalém náměstkovi ministra zemědělství Romanu Bočkovi. Policie je odvezla do vazby. Ivan Fuksa je spolu s dvojicí dalších někdejších rebelujících poslanců ODS Petrem Tluchořem a Markem Šnajdrem obviněn z toho, že se vzdal mandátu za nabídku výhod, což vyšetřovatelé hodnotí jako korupční jednání. Boček se prý na korumpování poslanců podílel.

Bočkův advokát Filip Seifert řekl, že důvodem vazebního rozhodnutí soudu je obava z ovlivňování několika svědků a spoluobviněných. Jeho klient s obviněním zásadně nesouhlasí, dělal prý pouze politickou práci. "Proti usnesení o zahájení trestního stíhání jsme podali stížnost, kterou budeme odůvodňovat. Stejně tak jsme podali stížnost proti usnesení o vzetí do vazby," řekl právník.

Ostravský soud uvalil vazbu i na příslušníka Vojenského zpravodajství Jana Pohůnka, který je obviněn ze neužití pravomoci úřední osoby kvůli svému podílu na nelegálním sledování v kauze šéfky kanceláře premiéra Jany Nagyové. Novinářům to řekl jeho obhájce.

Ondrej Páleník.Vazbě se nevyhne ani bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník. Informaci serveru iDnes potvrdil právní zástupce Jiří Novák. "Nesouhlasí s obviněním ani vazbou, ale bere to jako fakt," uvedl Novák.

Klíčová je vazba pro Nagyovou

Rozhodnutí o vazbě pro Nagyovou nejspíš ovlivní politický osud premiéra Petra Nečase (ODS); na výsledek sobotního rozhodnutí soudu čekali koaliční partneři i někteří členové ODS, kteří zatím předsedu vlády podporovali.

Nagyová čelí v jednom případě, který se týká kauzy tří někdejších rebelů za ODS, obvinění z podplácení. Kromě toho je obviněna i z organizování zneužití pravomoci úřední osoby, protože údajně kvůli soukromému zájmu nechala vojenské zpravodajce sledovat trojici osob, mezi nimiž byla i manželka premiéra Petra Nečase Radka.

Devět zadržených

Obviněni jsou také bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, jeho nástupce Milan Kovanda a další ze zpravodajců Jan Pohůnek. "Můj klient si myslel, že jedná v zájmu České republiky. Jako voják si myslel, že dělá to, co dělat musí," uvedl advokát Kovandy u ostravského soudu.

Mezi obviněnými jsou také dva bývalí poslanci ODS Petr Tluchoř a Ivan Fuksa, kteří se podle vyšetřovatelů vzdali mandátů za nabídku výhod, což vyšetřovatelé hodnotí jako korupční jednání. V pátek k nim přibyl exposlanec ODS Marek Šnajdr, který byl dosud v zahraničí. Po návratu byl také obviněn z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Na snímku jsou hlídkující policisté u budovy soudu.Celkem policie zadržela devět lidí. Obvinění vyšetřovatelé předali osmi ze zadržených, obviněn nebyl jen šéf Úřadu vlády Lubomír Poul.

Při 31 prohlídkách domů a nebytových prostor v posledních dnech zajistili policisté 120 až 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Získali prý i cenné materiály, které budou prověřovat v příštích měsících. Rok a půl trvající vyšetřování dozoruje od počátku Vrchní státní zastupitelství v Olomouci namísto Prahy, protože existovalo podezření, že se na trestné činnosti podílel také tehdejší žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libor Grygárek.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ