Na protest proti používání kožešin, kůže a vlny v módním průmyslu se dnes u Karlova mostu v Praze svlékly aktivistky z organizace Lidé pro etické zacházení se zvířaty.
Dvě dívky oděné pouze do kalhotek a s těly pomalovanými vzorem hadí kůže rozdávaly překvapeným kolemjdoucím a turistům letáky, v nichž upozorňovaly na nehumánní zabíjení zvířat kvůli módě. Akci s heslem Noste svoji kůži pořádají američtí ochránci zvířat, další členové Lidí pro etické zacházení se zvířaty se svlékli i v nákupním centru Myslbek v centru metropole.
"Už jsme takto byly v Ženevě, Milánu a v Budapešti," řekla dívka pomalovaná zelenou "hadí" kůží. Chtějí prý tímto způsobem vyzvat lidi, aby kupovali oděvy a doplňky ze syntetické kůže a umělých kožešin. Každá bunda s kožešinovým lemem, kožené boty nebo vlněný svetr prý totiž způsobují utrpení zvířat.
Například na výrobu kabelky z pravé krokodýlí kůže je zapotřebí zabít tři až čtyři tato zvířata. Ta jsou prý usmrcena probodnutím hrdla kovovým drátem nebo ubitím tyčemi.
Podle ochránců je to ale často jen omráčí a kůže je jim stahována zaživa. Podobně drastické je prý i zabíjení kožešinových zvířat. Na farmách v Číně nebo v Indii jsou prý usmrcována udušením nebo ubitím, případně stahována z kůže za plného vědomí.
Aktivistům ale vadí i výrobky z vlny. "Většina světové vlny pochází z Austrálie, kde ovce podstupují takzvaný mulesing, ohavné zmrzačení, při kterém jsou velké kusy kůže a masa odřezávány ze zadní části těla bez prostředků na utišení bolesti," varuje organizace.
V mezinárodní kampani se angažovaly také různé známé osobnosti. Reklamu na podporu kampaně natočila americká zpěvačka Pink, která se nedávno představila také v Praze. Kožešiny odmítá nosit také třeba manželka amerického prezidenta Michelle Obamová nebo francouzská první dáma Carla Bruniová.
Foto: Robert Sedmík