Nakupujete na webu? <span>Víme, na co si dát pozor</span>

Domácí
4. 12. 2007 12:48
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoČeští internetoví obchodníci mají stále co dohánět. Alespoň co se informování týče. Potvrdil to pravidelný průzkum Sdružení obrany spotřebitelů. Například skoro polovina testovaných e-shopů pořádně neuváděla, kdo je jejich majitelem.

Pokud chcete před Vánocemi koupit na internetu počítač či doplněk do auta, dejte si pozor, jaký obchod zvolíte. Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) totiž zjistilo, že právě e-shopy z těchto oblastí mají největší nedostatky v informování klientů. Nejlépe naopak dopadli prodejci sportovních potřeb a oděvů.

SOS vybralo stovku obchodů podle databáze serveru Firmy.cz, rozdělilo je do základních skupin jako dětské potřeby, elektro, domácí potřeby, auto-moto, počítače či mobilní telefony.

Každý e-shop pak pracovníci SOS hodnotili podle pěti kritérií: a) řádné informace o totožnosti dodavatele, b) správné informace o možnosti odstoupení od smlouvy, c) správné informace o reklamaci, d) informace o možnosti uplatnění rozporu s kupní smlouvou, e) nezpoplatnění vyřízení reklamace.

Nejhůře dopadli prodejci u možnosti uplatnění rozporu s kupní smlouvou, což správně avizovalo pouze devět obchodů. Jde o poměrně nový prvek v tuzemském spotřebitelském právu: v zásadě říká, že člověk může od smlouvy odstoupit, pokud dodané balení obsahuje vše, co uvádí smlouva.

           Vítězové a poražení
Všech pět kritérií splnily pouze tři obchody:

www.eleshop.cz

www.aaamobil.cz

www.abcsport.cz

 

Nejnižší skóre 20 procent získaly obchody:

www.caryfuk.cz

www.foxtoys.cz

www.levneautodily.cz

www.audiocar.cz

www.ofex.cz

www.vytiskni.cz

www.hedservis.cz

www.happycomp.cz

Jen něco málo přes polovinu obchodů správně zveřejňuje data o svém provozovateli, třeba adresu, jméno majitele či značku z obchodního rejstříku. Za vyřízení reklamace, zejména při jejím zamítnutí, si peníze, jak velí zákon, neúčtuje 78 procent e-shopů.

„Řada lidí zapomíná, že za reklamaci, ani když je neoprávněná, se neplatí. Navíc obchodníci nemohou vyžadovat dodání v originálním balení," zdůrazňuje mluvčí SOS Ivana Picková.

Nejúspěšněji dopadli obchodníci v informování o možnosti odstoupení od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu, tady prošlo 81 procent testovaných subjektů. Šedesát devět procent jich také správně uvádělo, jaké jsou podmínky reklamace.

„Naprostá většina obchodníků, když jsme jim jejich výsledky z testu poslali, dala vše do pořádku," přiznává Jan Šulc, právník SOS, který se na projektu podílel. Oproti loňsku nicméně celkový průměrný výsledek poklesl: zatímco v roce 2006 uváděly internetové obchody správné informace ze 63 procent, letos to bylo 58,6 procenta.

Ilustrační foto: Profimedia

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ