Nanopovlaky zvýší odolnost motorů i <span>umělých kloubů</span>

Domácí
22. 4. 2010 08:00
Kyčelní kloub pokrytý nanopovlakem tělo snadněji přijme.
Kyčelní kloub pokrytý nanopovlakem tělo snadněji přijme.

Kyčelní kloub pokrytý nanopovlakem tělo snadněji přijme.Odolnější součástky aut, umělý kloub přijatelnější pro lidské tělo, nebo třeba samočisticí sklo mohou odborníci vytvořit s pomocí nanopovlaků. Jde o extrémně tenké vrstvy různých látek, které dokáží vylepšit vlastnosti původního materiálu například u umělého kyčelního kloubu. A unikátní přístroj pro tvorbu nanopovlaků má nyní i pražské České vysoké učení technické (ČVUT).

Zmíněný přístroj, kterých je v současnosti v Evropě jen pět, patří k chloubám Inovačního centra diagnostiky a aplikace materiálů Fakulty strojní. S pomocí přístroje může být kovový nebo plastový předmět pokryt vrstvou jiného materiálů o tloušťce v řádu nanometrů, tedy miliontin milimetru.

"Tyto povlaky se využívají v biomedicíně, letectví, automobilovém průmyslu, strojírenství či energetice," uvedl vedoucí centra Jan Rybníček. "Nanovrstvami se pokrývají například umělé kyčelní a kolenní klouby nebo zubní implantáty. Díky tomu povlaku pak tělo implantát lépe snáší," dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Na českých silnicích se objeví motorka pro vozíčkáře

Nanopovlaky mohou být použity i pro dekorativní účely.Nanopovlak totiž brání usazování bakterií, které mohou způsobit pacientovi po voperování umělého kloubu nemalé problémy.

U automobilových motorů zase povlaky chrání kovové součástky proti korozi a prodlužují jejich životnost. Předměty pokryté nanovrstvou jsou také odolnější proti poškrábání a nečistotám. "Nanopovlaky se však používají i k dekorativním účelům, třeba k úpravě povrchu mobilních telefonů," podotkl Rybníček.

Odborníci z inovačního centra ovšem samozřejmě umí nanopovlaky vytvořit, ale především potom otestovat jejich účinnost. "Druhým velmi významným přístrojem, který máme v centru k dispozici, je nový elektronový mikroskop, který umožňuje rozlišení v řádu nanometrů. Dokážeme tak podrobně analyzovat nanopovlaky, které vytvoříme," zdůraznil Rybníček. V dalších laboratořích se testuje odolnost materiálů při tření a další jejich vlastnosti.

Ačkoli je centrum teprve v začátcích, už se o něj podle Rybníčka zajímá řada firem, kterým by mohlo pomoci při výzkumu a zkoušení jejich produktů. "Odezva je v tuto chvíli nad naše očekávání," poznamenal šéf střediska.

Foto: Jan Šilpoch, ČVUT

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ