Nařizoval mi to zákon, hájí se obžalovaný likvidátor
21.10.2009 12:58 Původní zpráva
Jeden z největších polistopadových tunelů zamířil k soudu. Likvidátor svazáckého majetku Pavel Žák se začal zpovídat z toho, že pod cenou rozprodal pozemky a budovy v hodnotě více než dvě stě milionů.
Pět let trvalo, než se policistům a žalobcům podařilo dostat na lavici obviněných aktéry jedné z nejprůhlednějších polistopadových tuneláží.
Za nevýhodný rozprodej majetku Fondu dětí a mládeže se před soudem nakonec zodpovídá jen likvidátor Pavel Žák. Jeho kolegům - někdejšímu šéfovi společnosti spjaté s fondem Petru Kučerovi a právníku Ondřeji Hanákovi - se podařilo z policejního vyšetřování vyváznout bez obvinění.
Ve středu stanul Žák před soudním senátem poprvé. Do jednací síně přišel na první pohled starý nemohoucí muž. Když jej soudce vyzval, aby vypovídal, jen s obtížemi došel k pultu. Kvůli omezené pohyblivosti totiž chodí o holi. Jakmile však začal soudcům vysvětlovat své angažmá v instituci, proměnil se roztřesený stařík v sebevědomého školitele.
ČTĚTE TAKÉ: Likvidátor Žák jde před soud za tuneláž fondu dětí
Nový pokus. Policie žádá tresty za tuneláž fondu dětí
Šéf senátu Karel Kudláček jej proto musel usměrňovat, když se opakovaně pouštěl do výkladu zákonů. "Není nutné, abyste vykládal právní úpravy," utnul Žáka Kudláček.
Nic než zákon
Fond dětí v datech |
1991-1992 Vzniká komise pro majetek bývalého Socialistického svazu mládeže. Nemovitosti a pozemky měly v té době hodnotu dvě miliardy korun.
1993 Vzniká Fond dětí a mládeže, který má spravovat majetek a výtěžky z něj distribuovat dětským organizacím.
2000 Sněmovna rozhodla o zrušení Fondu dětí a mládeže. Instituce byla nefunkční a prohospodařila polovinu majetku. Likvidátorem jmění byl ustanoven Pavel Žák, který měl nemovitosti prodat do roku 2004. Kvůli neprůhledným praktikám byl však odvolán.
2004 Policie začíná vyšetřovat, kdo je zodpovědný za čtvrtmiliardovou škodu z prodeje majetku.
2006 Policie stíhá tři muže: Petra Kučeru, Pavla Žáka a Ondřeje Hanáka. Soud spis vrátil policii k došetření. |
Žák se hned z kraje nechal slyšet, že důvodům obžaloby nerozumí. "Vše, co jsem dělal, mi nařizoval zákon," hájil se bývalý likvidátor. "Postupoval jsem s odbornou péčí řádného hospodáře." Těmito formulacemi opakovaně odrážel otázky soudců i žalobkyně.
Právě zákon mu prý nařizoval prodat nemovitosti hluboko pod tržní cenou nařizoval. "Neměl jsem se řídit znaleckými odhady tržních cen, ale pravidly veřejné soutěže, jak mi ukládal zákon." Podle pravidel pak musel prodat nemovitost té společnosti, která nabídla nejvyšší cenu bez ohledu na to, zda nabízela sumu mnohonásobně nižší než tržní cenu.
Likvidátor navíc zdůraznil, že výběrová řízení pro Fond dětí a mládeže zařizovala najatá advokátní kancelář. "Kancelář měla zajistit, aby výběrová řízení proběhla podle zákona," nechal se slyšet obžalovaný. "Rovněž zpracovávali kupní smlouvy."
Jenže právník Ondřej Hanák, jenž pro organizaci pracoval, Žákova slova popřel. Právní pomoc, kterou jeho firma poskytovala státní organizaci, podle něho spočívala výhradně v administrativních úkonech. "Plnil jsem pouze vůli klienta, nezkoumal jsem, zda byly jeho pokyny v souladu se zákonem," uvedl Hanák, který k soudu dorazil s notným zpožděním, jelikož přednášel na právnické fakultě v Plzni.
Bývalý likvidátor si vyslechl obžalobu už v dubnu: kvůli porušování správy cizího majetku mu hrozí až osm let vězení. Žalobci tvrdí, že likvidátor prodal pod cenou majetek SSM v hodnotě přes dvě stě milionů korun zejména třem neprůhledným firmám.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.