Česká republika je teprve druhou zemí schengenského prostoru, ve které vznikne analytické centrum pro ochranu státních hranic a migraci. Podle rozhodnutí vlády budou ve skupině pracovat odborníci z ministerstev vnitra, zahraničí, dopravy, průmyslu a obchodu, ale také experti zpravodajských služeb. "České občany má ochránit před neřízenou migrací," uvedl po zasedání vlády ministr vnitra Ivan Langer.
Tým, který začne pracovat od 1. září, bude sledovat a analyzovat vývoj migrace, a snažit se tak vytvořit komplexní obraz o přílivu cizinců do České republiky. Informace bude získávat od všech orgánů a institucí, které zajišťují ochranu hranic nebo se zabývají migrací.
Na zřízení centra mělo podle vnitra vliv jak členství v EU, tak především plánovaný vstup ČR do schengenského prostoru. Poslední den roku 2007 se zruší pozemní kontroly na vnitřních hranicích mezi starými a novými členskými státy EU a mezi novými členskými státy navzájem. Nejpozději do konce března 2008 pak i na mezinárodních letištích.
Kvůli zapojení ČR do prostoru volného pohybu se totiž musí změnit metody ochrany hranic i způsob zajištění vnitřní bezpečnosti.
V tisku se rozjede informační kampaň o Schengenu
Už ve čtvrtek by se měly v českém tisku objevit první tištěné inzeráty vládní informační kampaně o vstupu do schengenského prostoru. Jejím cílem je poskytnout všem českým občanům, cizincům plánujícím cestu do ČR, ale i odborníkům podrobné informace o tom, co bude vstup do prostoru bez hraničních kontrol znamenat.
Vstupem do Schengenu se zruší kontroly na vnitřních hranicích mezi starými a novými členskými státy a mezi novými členskými státy navzájem. To by se mělo stát na pozemních hranicích 31. prosince 2007 a nejpozději do konce března na mezinárodních letištích.
Hlavním záměrem informační kampaně bude podle ministerstva vnitra věrohodně popsat novou situaci a vysvětlit změny po ukončení provádění kontrol na hraničních přechodech na budoucích vnitřních hranicích. Více informací je k dispozici na www.mvcr.cz/schengen.
Kampaň poběží do 1. ledna 2008 a bude stát přibližně 25 milionů korun.
Schengenskou smlouvu o volném pohybu osob podepsaly Francie, Německo a země Beneluxu v roce 1985 a platit začala o deset let později. Nyní je v schengenském systému 13 zemí původní "patnáctky" bez Británie a Irska. Naopak součástí jsou i dva státy mimo EU, Norsko a Island.
Ilustrační foto: Jan Schejbal