Odstoupení ministra školství Josefa Dobeše bude mít pro jeho rodnou partaj Věci veřejné ještě hlubší dopad než urychlené hledání nové tváře, která by ho měla nahradit. Naprosto na vedlejší kolej se dostal i požadavek Radka Johna a jeho věrných, aby koaliční partneři schválili seznam lidí, kteří by měli stranu zastupovat v dozorčích orgánech velkých státních firem.
Prozatím tak ostrouhá i kamarád Víta Bárty a blízký Johnův spolupracovník Michal Moroz, jenž měl být očima a ušima Věcí veřejných v elektrárenském gigantu ČEZ. Předseda Věcí veřejných sice před čtrnácti dny jmenný seznam, na němž figuruje i Moroz, poslal premiérovi, tím však prozatím celá anabáze končí.
"Samozřejmě nyní jsou klíčovější věci. Není čas o tomhle jednat. Popravdě máme potíže se domlouvat. Třeba kvůli selhání systému vyplácení dávek jsme žádali o svolání koaličních jednání už 5. ledna. Dodnes se tak nestalo," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ John.
I místopředsedkyně VV i vlády Karolína Peake připouští, že obměna lidí v dozorčích radách podniků je v současné době věc s nejmenší prioritou. "Nicméně na naplnění tohoto bodu koaliční smlouvy už čekáme opravdu dlouho," sdělila.
Problém ovšem je, že koaličním partnerům se angažování Michala Moroze v ČEZ příliš nelíbí. "Lidé, kteří do těchto orgánů nastupují, by měli být odborně zdatní a mít i vysoký morální kredit. To asi není případ člověka, kterého za jeho působení na vnitru premiér této země označil za bezpečnostní riziko pro stát," komentoval Morozovo uvažované angažmá před časem ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Také premiér Nečas se v minulosti nechal slyšet, že "nepovažuje za pravděpodobné, že k tomuto jmenování dojde".
Bizarní na tahanicích kolem Moroze je především fakt, že Věci veřejné donedávna svého člověka v dozorčí radě ČEZ měly. Náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl byl ale výkonnou radou strany vyzván, aby odstoupil, aby Morozovi uvolnil místo.
"Nejde přece jenom o Moroze. Je celá řada podniků, kde bychom chtěli kvůli plnění naší protikorupční strategie dohlížet. Jde ale nejspíš o strategii našich koaličních partnerů, abychom neměli kontrolu nad tím, co se děje. Po pravdě řečeno, mělo to být hned po volbách v létě 2010 a oni se radují, čím déle tahle situace trvá," tvrdí John.
Proč jméno Michala Moroze vzbuzuje tak divoké reakce? Někdejší majitel bezpečnostní agentury, přes kterou si podle médií Vít Bárta pořizoval speciální software na rozpoznání lží v telefonickém rozhovoru, je pro VV něco jako "univerzální voják". Po odchodu z byznysu dělal poradce Radku Johnovi na vnitru. VV ho poté chtěly prosadit na Úřad vlády, kde měl jejich předseda dostat post ministra po boj s korupcí; nakonec oklikou přes poradenství na ministerstvu dopravy opět skončil jako rádce Radka Johna, kterému dělá věrný stín. Pro VV je tak už dlouhou dobu stěžejním mužem.