Jednání o americké protiraketové základně je dvoustrannou záležitostí mezi USA a oslovenou zemí. Po jednání s českým premiérem Mirkem Topolánkem to v pondělí v Bruselu řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Topolánek při schůzce také navrhl na funkci náměstka generálního tajemníka aliance bývalého ministra obrany Jiřího Šedivého a přislíbil zastavit pokles v českých výdajích na obranu.
Rozhovory o základnách jsou bilaterální věcí mezi USA a ČR či Polskem, nicméně celý projekt urychlil i rozhovory uvnitř NATO o vlastním systému teritoriální protiraketové obrany, řekl de Hoop Scheffer.
Americké záměry postavit protiraketové základny v ČR a Polsku rozdělily českou politickou scénu a vyvolaly nevraživé reakce Ruska. "Rusko moc dobře chápe, že tento systém žádným způsobem není namířen proti němu," míní šéf NATO. Připomněl, že USA i NATO byly vůči Rusku plně transparentní, vedly s ním řadu konzultací a povedou další.
Topolánek dal najevo skepsi vůči výhradám jiných zemí k umístění amerických základen do ČR a Polska, ale uvítal diskusi v rámci aliance.
Připomněl, že americké základny jsou v 18 členských státech Evropské unie a zapochyboval, jestli "by každý z nich měl hovořit do toho, zda může být i na území českém". Alianční diskuse je však podle něj potřebná: "My ji vítáme a účastníme se jí."
De Hoop Scheffer ho ujistil, že to je téma, jímž se bude aliance v nejbližších týdnech a měsících zabývat. Podle Topolánka je v tomto smyslu dvoustranné jednání se Spojenými státy začátek tohoto procesu.
Šéf NATO připomněl, že summit aliance v Rize loni na podzim ho pověřil zahájit v NATO diskuse o vlastním protiraketovém systému. Nedokáže však prý odhadnout, jak dlouho taková debata v alianci potrvá.
De Hoop Scheffer při schůzce kritizoval pokles výdajů na obranu v Česku i v jiných státech aliance. Topolánek připustil, že špatně odhadl situaci, když ještě v opozici sliboval, že výdaje na obranu dosáhnou dvou procent hrubého domácího produktu, neboť tehdy přesně neznal strukturu rozpočtu.
"Dnes tedy neslibuji dvě procenta, ale zastavení poklesu a postupné zvyšování. V této chvíli nic jiného možné není," prohlásil premiér.
Topolánek při setkání navrhl Jiřího Šedivého na funkci náměstka generálního tajemníka NATO, z níž v létě odejde Američan John Colston. De Hoop Scheffer se odmítl ke kandidatuře vyjádřit s tím, že na veřejnosti nikdy nekomentuje personální záležitosti.
Po jednání s vysokým představitelem Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solaniou Topolánek řekl, že Solana byl velmi opatrný, aby do otázky americké radarové základny nezatáhl Evropskou unii. Podle Topolánka Solana zopakoval, že protiraketová obrana je v této chvíli bilaterální záležitostí, ale ne evropským tématem. Shodli jsme se však, že taková protiraketová obrana může potenciálně evropským tématem být, dodal premiér, který se Solanou mluvil také o misích v Afghánistánu a Kosovu a o Blízkém východě.
Solana minulý týden na schůzce ministrů obrany EU řekl, že účast na americkém protiraketovém systému je na členských státech. Nicméně unie jako celek neplánuje, že by se k němu připojila. "My Evropané nemáme zájem vybudovat zařízení takového typu," prohlásil tehdy Solana. "Rozhodnout se musí každá země."
Foto: ČTK