Zákrok policie vůči muži, který během mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou pouštěl na protest hudbu, považují někteří politici za návrat před rok 1989. V reakcích na twitteru se tak vyjádřili předseda ODS Petr Fiala a bývalý ministr spravedlnosti a nyní člen TOP 09 Jiří Pospíšil. Zvukaře, který hudbu ve středu pouštěl, zadrželo několik policistů v civilu. Nyní mu hrozí pokuta až 15 tisíc korun za přestupek proti shromažďovacímu právu.
"Republiku si rozvracet nedáme, že ano... Hlasitá hudba, zajištění narušitelů - není to omylem zveřejněná zpráva z roku 1977?" ptá se Fiala na twitteru. Použil při tom heslo, kterým komunističtí funkcionáři v lednu 1977 reagovali na vydání Charty 77.
Také Pospíšil zákrok považuje za návrat před rok 1989. "Kolikrát jste zažili, že soused pouštěl nahlas hudbu? A kolikrát se stalo, že ho policie zatkla? Exces? Nebo návrat před 89?" napsal na twitteru. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek navrhl přistoupit ke "komparativnímu pokusu". "Navrhuji příště pustit nahlas ruskou a čínskou hymnu. Uvidíme, co na to policie," uvedl.
Pokuta až 15 000 korun hrozí jednapadesátiletému Jaroslavu Henslovi. Ve středu na náměstí v Lipníku pouštěl při protestu proti prezidentovi píseň Modlitba pro Martu. Podle krajského policejního mluvčího Libora Hejtmánka Hensl bránil shromáždění nepřístojným chováním, kdy rušil hlasitou hudební produkcí projev jednoho z účastníků shromáždění. Nebude-li právní kvalifikace změněna, projedná přestupek radnice v Lipníku nad Bečvou.
Pořadatelé protestu kvůli zákroku policie podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Hensl odmítl tvrzení, že narušovali setkání prezidenta s veřejností. "Byli jsme skupinka protestujících s červenými kartami, pustili jsme hudbu, kterou jsme na nás chtěli upozornit, ale že bychom tím shromáždění narušili, pocit nemám. Narušení mítinku bych si představoval jinak. Nechci se chovat protizákonně."