Navzdory hladu mají Romové i deset dětí, Češi jediné

Domácí
14. 2. 2015 18:30
Tři z deseti dětí v romské rodině Kroščenů v Ostravě.
Tři z deseti dětí v romské rodině Kroščenů v Ostravě.

S ostravskou romskou rodinu Kroščenů se publicista časopisu TÝDEN potkává každoročně. A co návštěva, to nová překvapení. Dvaačtyřicetiletá Simona je po jedenácté těhotná a mimina čekají i její dvě dcery. Další dcera již porodila.

První vstává v ostravském romském ghettu v Hrušově jedenáctiletá Kristýna. A s ní i rodiče. "Brrr, to je zima," povzdechne si matka Simona při pohledu z kuchyňského okna, za kterým řádí sněhová metelice. Pořádná zima je i v kuchyni, v níž se netopí, celý byt vyhřívá jediný přímotop v obýváku. Reportér TÝDNE přichází bez ohlášení. Něco je navlas stejné i po roce, opět ale přibyla nová životní dramata. Očekáváme, že v lednici ani ve špajzu zase nebude ani kousek jídla. "Nemáme nic, vůbec nic," otvírá chladničku šedesátiletý Milan Kroščen. A jeho o osmnáct let mladší partnerka Simona spustí starou známou litanii: "Děcka nemají co jíst. Prosím, kupte jim něco k snídani."

Kroščenovi mají deset dětí, loni jsem je tu našel všechny, navíc v bytě žil ještě druh nejstarší Simony a jejich dvouměsíční Erik. Tentokrát nelze přehlédnout, že pod noční košilí se paní Simoně vydouvá břicho ve vyšším stadiu těhotenství. "No jo, nějak se to stalo. Narodí se mi to v dubnu," pokrčí rameny desetinásobná matka. Jedenáctého porodu se ale vůbec nebojí. "Nemám problém, porodím a ráno jdu domů na revers."

V rodině Kroščenů přibývá dítě za dítětem, tahle spontánní plodnost ovšem českým matkám dávno schází, i když před sto lety nebyla rodina s deseti dětmi ničím výjimečným. "Hlavním úkolem člověka je opatřit si živobytí a rozmnožit se. V okamžiku, kdy populace na tyto cíle rezignuje, tak je konec," uvažuje v jednom internetovém komentáři psycholog Jeroným Klimeš. Když porodnost klesne pod nezbytně nutné dvě děti (průměrný počet dětí na českou ženu z majoritní většiny činí 1,4), spěje národ nezadržitelně k zániku. Na vině je všeobecný evropský blahobyt čili skutečnost, že drtivá většina populace přestala trpět hlady. U Kroščenů v Ostravě-Hrušově je ale hlad každodenní realitou.

Čtěte TÝDEN.

*Proč se navzdory hladu a bídě rodí v romských rodinách tolik dětí?

*Jak k tomu přispívá český stát a jeho sociální systém? Je to ale skutečně štědrý systém, jak se říká? Proč ho tedy ve velkém nevyužívá i majoritní většina?

*Na Slovensku už vysoká romská porodnost způsobila, že v některých obcích mají Romové většinu a i samospráva obce je romská. Kdy se romského starosty dočká i některá česká vesnice nebo městská čtvrť?

*Co vše se změnilo v romské rodině Kroščenů od naší poslední návštěvy v únoru 2014?

Celý text reportáže z romského ghetta v Ostravě najdete v novém čísle časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 16. února 2015.

Autor: Ivan MotýlFoto: Terkelt Milan

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ