U soudu v rakouském Sankt Pöltenu začal v pondělí proces s Josefem Fritzlem. Snad nejhrůznější příběh posledního desetiletí je sice dostatečně absurdní sám o sobě, postmoderní doba si ale k takto bizarnímu dramatu žádá odpovídající kulisy.
A ani tak nejde o absurditu úvodní řeči obhajoby. Fritzlův advokát Rudolf Mayer odmítl Fritzlovu vinu a popisoval, jak pěkně se třiasedmdesátiletý muž staral o svou druhou, podzemní rodinu. Kdyby prý byl monstrum, jak píší média, všechny by hned pozabíjel.
ČTĚTĚ TAKÉ: Fritzl není zrůda, hájil tyrana obhájce
Advokát dělá svou práci, jemu nelze nic vyčítat. Zajímavější je, jak se padesátitisícové městečko i celé Rakousko na proces s tyranem z Amstettenu důkladně připravily. Před soudní síní se tlačí dvě stovky novinářů, astrologové publikují Fritzlovy horoskopy, média se perou o jeho příběh a v místním pohostinství si lze objednat Fritzl-Schnitzel (dobrou chuť!).
Příběh stále láká, i když od mediální smršti kolem odhaleného amstettenského inferna uběhl už rok. Průměrný konzument médií má v paměti, že Fritzl téměř čtvrtstoletí věznil a znásilňoval svou dceru, s níž zplodil sedm dětí. Ale ptá se: "Co nového se ještě dozvím? Jaké zrůdnosti a prasečinky ještě vyjdou v soudní síni na povrch?"
Jistě se při výsleších a ve svědectvích něco najde. Bude to na další mediální seriál, exkluzivní rozhovor, knihu a možná i na hollywoodský trhák. A kdyby snad Pepé Fritzl nedostal doživotí a jednou vyšel z vězení, možná by uspěl i ve volbách.
Dnešní doba gaunerům přeje. A nejde jen o světově proslulé masové vrahy, kteří následně dostávají Nobelovy ceny míru. Stačí zůstat doma, ve skromnějších poměrech, kde je miláčkem veřejnosti soudem usvědčený vrah Jiří Kajínek či pozitivním hrdinou bulváru navždy nedobytný dlužník Jiří Pomeje.
Foto: Reuters