RSS

    TV BARRANDOV | SEDMIČKA | VIP SVĚT | ŽENY DÍVKY | INTERVIEW | SVĚT APLIKACÍ | PŘEDPLATNÉ

Neděle 11. 6. 2023, svátek má Bruno

Týden.cz

Registrace / Přihlášení


Hlavní strana > Domácí > Názory

Očima Martina Hekrdly
Ani v těchto volbách

Michal Hašek (vpravo) a Bohuslav Sobotka.

13.09.2013 18:30 Glosa

Facebook Twitter Email

Málokdo pochybuje, že z říjnových voleb vyjde jako vítěz ČSSD. Právem ale za tři roky - od posledního sněmovního osudí - zcela nevyprchal pocit, že jasný vítěz může ostrouhat, jako v roce 2010 ostrouhal "buldozer" Paroubek. Tehdejší širší okolnosti (zadlužené Řecko), předvolební nestoudnost brnkající na strunu obecné sociální nejistoty (Kalouskovy složenky), občanské znechucení z předchozí Topolánkovy vlády a z politické třídy vůbec (v podání Věcí veřejných "dinosaurů") vyústily v něco nevídaného: v Nečasovu panskou koalici, která - jakkoli musela být průběžně látána, aby se nerozpadla v prach po prvním kýchnutí - nakonec všechno a všechny zválcovala.

Nechme chvíli stranou vnitřní rozval předpokládaného letošního vítěze: o ničem jiném se pomalu už nepíše (vedle hojných publicistických rad, jak zachránit napohled ještě rozvalenější pravici), než o napínavém trojúhelníku Sobotka - Hašek - Zeman (toho byl Paroubek ušetřen, a přesto po svém Pyrrhově vítězství praštil s funkcí a emigroval k národním socialistům, asi poslední štaci své politické kariéry). Tohoto typu jiskření uvnitř i kolem ČSSD si ještě užijeme, až nám polezou oči z důlků.

Lesk a bída rodiny

Nelze však také zapomínat, že sociální demokraté jsou součástí mezinárodního hnutí historicky i aktuálně, a to nejen na evropské, ale i světové úrovni, hnutí, které má stovky kolektivních členů, přísedících i pozorovatelů. Nechybí ani palestinský Al Fatáh, založený - ale neříkejte to, prosím, panu prezidentovi - Jásirem Arafatem. Socialistická internacionála - dědička II. internacionály - má stále ještě kanceláře v Londýně. Existuje PES (Party of European Socialists), společenství evropských socialistických, sociálně demokratických a labouristických stran, jemuž v současné době předsedá Bulhar Sergej Dmitrijevič Stanišev (a před ním dánský politik Poul Nyrup Rasmussen). Často se mluví o "socialistické rodině", a tak je předpoklad, že pouhá její existence má vliv na úspěchy, jakých v "konkurzech" (demokratických volbách) dosahují její početné "děti".

Nemá. Členské strany jedou takříkajíc na vlastní triko, zabývají se domácími problémy. Příběhy jiných "rodinných příslušníků" většinou nepřipomínají. Naposledy učinily výjimku na přelomu tisíciletí, kdy v jedenácti zemích tehdejší - nejméně o třetinu menší - EU vládly nebo spoluvládly socialisté. Tenkrát zářil na evropském nebi - vzpomene si vůbec ještě někdo? - Tony Blair, jeho "propodnikatelská" New Labour ("pro-business and pro-enterprises Party"). Mladí sociální demokraté louskali manifest Tonyho Blaira a Gerharda Schrödera "Třetí cesta - Nový střed". Miloš Zeman vysvětloval novinářům, že "i Tony Blair považuje ČSSD za standardní sociálně demokratickou stranu". Stanislav Gross označil Blaira za svůj "politický vzor". A ještě v roce 2006 byl Jiří Paroubek šťasten z Blairova daru českým sociálním demokratům k volbám do sněmovny: ze dvou dvoupatrových londýnských autobusů, s vhodnou výzdobou použitelných k hecování voličů. (Marně, přes - jak řekl Václav Klaus - "silnější stovku" mandátů a "dokoupené" poslance vládl pak Topolánek.)

Poté však výlety Lidového domu k lesku zahraniční "rodiny" přestaly, s výjimkou různých odkazů na Švédsko, starý dobrý skandinávský model sociálního státu. Krach Lehman Brothers v září 2008 s následnou krizí způsobil, že roli "rodinných příslušníků" v suti, která se z finanční krize a recese na sociální státy vysypala, nebylo radno připomínat. Socialistický "Panhelén" Jorge Papandreu (PASOK), portugalský socialista José Socratés i jeho španělský protějšek José Luis Zapatero ("Nová cesta") dopadli jako sedláci u Chlumce: zcela se zdiskreditovali koňskými dávkami "úsporných opatření" pod neoliberální taktovkou takzvané Trojky (ECB, EK, MMF), případně nutností jít s úhlavním nepřítelem do velké koalice (PASOK v Řecku s konzervativci, Demokratická strana v Itálii dokonce s Berlusconim).

Politika bez alternativy

Zcela aktuální situace v "socialistické rodině" - měsíc před našimi volbami - nemůže být horší. I levicově liberální tisk ve Francii se tento týden obořil na Françoise Hollanda, že je "prezidentem podnikatelů", který "ulevuje firmám na úkor domácností". A že zcela zapomněl na "poptávkového" ekonoma Johna Maynarda Keynese ve prospěch neoliberální ekonomické teorie "strany nabídky" z éry Thatcherové a Reagana. Minulou sobotu utrpěli australští labouristé největší porážku za celé století a moc převzal ultrakonzervativec Tony Abbott, právem přezdívaný "šílený mnich" a dlouho všeobecně považovaný za nevolitelného. Tutéž sobotu v Norsku - v jednom z nejsofistikovanějších sociálních států na světě - zvítězila nad Stranou práce Jense Stoltenberga šéfka Konzervativní strany Erna Solbergová.

To není všechno. Je jisté, že Solbergová bude k vládnutí potřebovat podporu populistické antiimigrační Strany pokroku. Jejím členem byl nějaký čas i Anders Breivik, který dnes sedí ve vězení za to, že 22. července 2011 zavraždil 69 mladých socialistů na ostrově Utoya. Strana tento hrůzný čin odsoudila a Breivik hodlá dálkově studovat politologii, která ho jistě přivede k demokratickým hodnotám... A tak je možná důležitější, co napsal den po volbách norský komentátor Jan Kjærstad v deníku Aftenposten: "Kolektivní úsilí o spravedlivé rozdělení bohatství nahradila individuální honba za co největším ziskem. Tahle kritika nepatří jen Straně práce. Na poválečném politickém úsilí severských zemí bylo obdivuhodné to, že směřovalo k nalezení alternativy k socialismu a kapitalismu, k jakési třetí cestě. Od tohoto hledání už se dnes upustilo. Mentalita DNB získala převahu." DNB je velká norská banka...

Samozřejmě, ČSSD může zvítězit i vládnout s ryze domácím programem, zvýšit daňovou progresi, zrušit druhý pilíř penzijní reformy, ovlivňovat ekonomiku monetárními institucemi k větší spravedlnosti a rovnováze, provést desítky dalších zlepšení pro zaměstnance a sociálně slabší vrstvy. A na billboardech mlčky pominout celou tu dnešní "socialistickou rodinu" v jedné z nejhlubších krizí její historie. Ale tu krizi, ty porážky, ten úprk lidového elektorátu k extremistům (více než třetině Francouzů jsou podle průzkumů "blízké" myšlenky Marine Le Penové) není možné ani dobré vytěsnit. Naopak, je třeba je jasně pojmenovat. Způsobily je totiž tytéž mocné síly, které dobře známe, ba které vzýváme, kterým se podbízíme a vůči nimž nemáme - a vlastně ani nehledáme - alternativu. Ani v těchto volbách ne.

Foto: ČTK

Diskuse

Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Zvon Václav.

Pátečník Jaromíra Slomka
Tak to chodí

GlosaByla to minulou neděli velká sláva a nevšední podívaná, z poloviny platilo, že – slovy z Voskovcovy a Werichovy písně Strýček Jack - "pan starosta gratuloval,... více

Prezident Miloš Zeman.

Očima Marka Přibila
Volební povinnost. Komunistická manýra?

GlosaVrátím se dnes ještě k minulému týdnu, respektive k prezidentu Miloši Zemanovi, který věren svému stylu vhodil do politické arény další kámen. Veřejně se... víceDiskuse (11)

Komunisti MDŽ zbožňovali a nevynechali jedinou příležitost blýsknout se po boku žen, pečlivě vybraných a prověřených. V roce 1980 přijal na Hradě ženskou delegaci tehdejší prezident republiky a generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák (na snímku).

Očima Ivana Motýla
Kdo oslavil MDŽ, podpořil Lenina i okupaci Krymu

GlosaOslavili jste důkladně Mezinárodní den žen? Tak vězte, že jste složili poklonu radikální bolševičce Kláře Zetkinové, jejímu příteli Vladimíru Iljiči Leninovi a... víceDiskuse (117)

Putin musí být vždy nej. Nejmocnější vůdce, nejúspěšnější archeolog, a když jde na ryby, chytne největší štiku.

Očima Davida Jareše
Ublížený Putin hraje divadlo pro domácí publikum

GlosaPo několika horkých týdnech zažila Ukrajina doslova žhavý víkend. Ruský prezident Putin vyslyšel volání po ochraně krymské proruské autonomní reprezentace.... víceDiskuse (44)

Tisk Sdílet Nahoru

1


Barrandov doporučuje

  • Bereme 1683 eur. Třikrát méně než Rakušané
  • Pozor: sousedé zdražili jízdu po dálnici
  • Přes polovinu domácností si pěstuje ovoce a zeleninu

Předplatné Týden s kávovarem


RELAX A ZÁBAVA

  • Ilustrační foto. Nová sezona
    Jaro na zahradě. Jak se vybavit na práci na zahradě a čím si ji zjednodušit?
  • Ilustrační foto. Čtyřnozí kamarádi
    Jak se účinně bránit proti blechám a klíšťatům?

SEDMICKA.CZ

  • Mikolas Josef vydal hudební novinku. Hudební novinka
    Mikolas Josef se vrací na scénu ve velkém stylu
  • Agáta Hanychová s finalisty Muže roku a ředitelem soutěže Davidem Novotným. Co si vyjasnila?
    Agáta Hanychová v obležení mužské krásy


Nejčtenější

  • 24 hodin
  • 3 dny
  • 7 dní
  • Ministerstvo školství se chce zabývat výukou druhého jazyka 07.06 13:00
    Ministerstvo školství se chce zabývat výukou druhého jazyka

Týden


Chat s osobností

Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva společnosti AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO. Nyní oslavila 10 let v čele společnosti.

Jak se bude měnit trh ojetých automobilů, když nových aut je stále nedostatek? Čeká nás krize, nebo bude lépe? Ptejte se šéfky největšího prodejce ojetých automobilů u nás Karolíny Topolové ve čtvrtek 20. 4. od 13.00

20.04.2023 13:00

Poslední tři roky došlo na automobilovém trhu k mnoha změnám. Nejprve ochromila na dva roky pandemie covid-19 a nyní celý trh nese následky již rok trvající války na Ukrajině a... více


Články

  • Nejnovější
  • Diskutované
  • Ministerstvo školství se chce zabývat výukou druhého jazyka 07.06 13:00
    Ministerstvo školství se chce zabývat výukou druhého jazyka
  • 03.06 20:00
    Dezinformátorka Jana Peterková vyzvala k zahájení kárného řízení
  • 03.06 13:30
    Rozšíření rezidentního parkování se bude od pondělí týkat Vídeňské ulice
  • 03.06 11:45
    Okolí Špindlerova Mlýna je plné dobrovolníků
  • 03.06 09:30
    Budu krutý: mezi lidmi je stále mnoho peněz
  • 03.06 09:05
    Přibylo dětí pobírajících náhradní výživné, říká MPSV

více


Hlavní navigace

  • Hlavní strana
  • Domácí
  • Zahraničí
  • Byznys
  • Zdraví
  • Kultura
  • Lidé
  • Věda a technika
  • Relax ▼
    • Apetit
    • Móda a styl
    • Go za Gorilou!
    • Zvířata
    • Počítačové hry
    • Soutěže
    • Ostatní
  • Podcasty
  • TV Barrandov

Navigace třetí úrovně

  • Drbárna

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

  • Získáte 11 čísel zdarma
  • Speciální cena pro studenty
  • Navíc dárek k předplatnému

V čísle 7/2023 najdete >

  • Ekonomika

    ilustrační foto.

    Budu krutý: mezi lidmi je stále mnoho peněz

  • Rozhovor

    ilustrační foto.

    Kdo je připraven, nebude překvapen

  • Kultura

    Kornelie Němečková vzpomíná

    Kornelie Němečková - folklor mám v krvi

  • TÝDEN  7/2023


  • Inzerce
  • Redakce
  • Předplatné
  • Ochrana osobních údajů

Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

VIP svět

Sedmička Retro

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička Extra

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

© 2006 EMPRESA MEDIA, a.s. Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek bez písemného souhlasu vedení internetové redakce časopisu Týden je zakázáno. Kompletní pravidla využívání obsahu najdete ZDE. Tento server využívá agenturní zpravodajství České tiskové kanceláře (ČTK). Publikování či další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je zakázáno bez písemného souhlasu ze strany ČTK.

Zásady ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů

Tento portál mediálně zastupuje ARBOmedia s.r.o. Zásady používání Cookies v reklamním systému. Nastavení soukromí

Redakci můžete kontaktovat na emailové adrese internet@tyden.cz. V případě technických problémů pište na adresu webmaster@tyden.cz. Server hosting zajišťuje VSHosting s.r.o.

mobilní verze

2006-2023 © Created by Sabre s.r.o.