Veřejnost řeší elektronickou evidenci tržeb, ale cifršpioni ode dneška třímají v rukou daleko mocnější nástroj. Zákon o prokazování původu majetku fakticky legalizuje bonzáctví. Povstanou opět uliční výbory?
Prvního prosince nenabývá účinnosti pouze zákon o elektronické evidenci tržeb. V jeho stínu se do našeho soukromí vkrádá jiná, možná daleko více svobodu omezující norma - zákon o prokazování původu majetku. Má to být údajně další zbraň státu v boji proti korupci. Nebude prý možné pořizovat majetek, na který jste si nevydělali legálně a své příjmy řádně nezdanili. Tedy, pořídit si jej můžete, ale když vás někdo práskne, můžete mít smolíka...
Zákon také poprvé prolamuje princip presumpce neviny, neboť důkazní břemeno nenese finanční správa (tedy stát), ale vy, jakožto sprostý podezřelý. Vlastně stačí, abyste si to rozhodili u souseda, a ten vás může udat. Finanční správa začne zkoumat, zda váš majetek přesahuje nejméně o pět milionů příjmy, které jste v minulosti přiznávali, a máte problém. Budete muset prokázat, kde jste na to vzali. Pokud se vám to nepodaří, majetek vám bude zdaněn padesáti procenty. Jestliže navíc nebudete s cifršpiony dostatečně spolupracovat, daň dosáhne 100 procent. Hezky česky se tomu říká konfiskace.
Nová norma bude mimo jiné působit retroaktivně. Finanční správa se netají tím, že bude konat nejen na základě udání "slušných Čechů", ale hodlá rovněž procházet staré novinové články, ve kterých se píše o podezřelých individuích.
"Nejkrásnější by bylo, kdyby se z těchto daní nevybrala ani koruna. To by byl signál, že u nás lidé přicházejí k majetku legálně, a není tedy třeba je dodatečně zdaňovat," řekl nedávno v rozhovoru pro časopis TÝDEN šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. Není lepšího přiznání ze strany státu, že zákon má být jen další tvrdou represí. Argumenty typu "nic jsem neukradl, nemám se čeho bát" si strčte za klobouk. Je to stejné, jako byste říkali "omezení svobody slova mi nevadí, protože nemám co říct." Tak na shledanou v lepších časech.