Úřednická vláda, stejně jako ty předchozí, vytáhla do boje s korupcí. Krásné.
Ministr vnitra Martin Pecina v „protikorupčním balíčku" (balíčky jsou už léta v módě, bez balíčku se v Česku nic nepotře a nevyřeší) nabízí, že zákonem zavede instituty korunního svědka, upraví roli protikorupčního agenta-policisty, vyjasní paragrafy, jež umožňují nasadit odposlechy v případech uplácení, a znovelizuje daňový řád, který - jaká náhoda - za rok ztíží policistům přístup k informacím z daňového řízení. To není vše. Pecina nechá zkontrolovat případy, jako jsou švýcarská konta podnikatele Romana Janouška či kauza přeběhlého poslance Petra Wolfa.
Super, málem by člověk zvolal, super! Něco se konečně děje, vláda konečně, pomaličku a zdá se docela rozumně vyráží na lov korupčníků.
Kéž by. Ve skutečnosti vláda Jana Fischera skončí příští léto, za pár měsíců. Kdoví, zda vůbec stačí legislativní nápady připravit a prohnat sněmovnou a Senátem. Kdo ví, zda jí poslanci na ty euforické nápady kývnou. Recepty jak na korupci odborníci dávno znají. A tím to končí. Občas se přijme nějaká ta novelka zákona, ale záhy se ukáže, že ji nějaký šikula napsal či pozměnil tak, aby byla buď sporná, nebo nepoužitelná. Stačí si všimnout, co Pecina navrhuje. Policajt-agent tu už je, jenže těžko použitelný; jeho roli nutno upřesnit. Podobné je to s předstíraným převodem věci: lze ji použít na korupci, nebo ne?
A pak jsou paragrafy, které poslanci přijali rovnou hlavou dolů. Proto Martin Pecina hodlá znovu měnit změněný daňový řád, který policii brání pracovat. Byla to poslanecká sabotáž? Stejně je to s odposlechy: léta se u nás odposlouchával kdekdo; to bylo špatně. Jenže změna, kterou navrhl poslanec (JUDr.) Marek Benda, shodou náhod autor „náhubáku", zužuje okruh zločinů, na něž lze nasadit odposlechy a všelijací korupčníci a tuneláři mají veselého silvestra. Takhle lze pokračovat dál. Něco se vymyslí „proti korupci" a ono se to postupně zvrtne ve prospěch korupce.
Pecina tedy napravuje chyby či zlé záměry minulých vlád a poslanců. To je fajn.
Co však nepůsobí úplně věrohodně, jsou kauzy, které chce nechat znovu prošetřit. Jak Wolf, tak Janoušek jsou jména spojená s ODS. Proč Pecina nenechá znovu prošetřit také případ Věry Jourové, kde, jak se zdá, ČSSD slavila a podporovala muže (slavný architekt Marek Řičář), který sám stát obral o 15 milionů. Nebo jiný případ: socialista Bohuslav Sobotka, ještě coby ministr financí, zázračně prominul hoteliérovi Vlastimilu Dvořákovi, příteli Jiřího Paroubka, 26 milionů korun na daních. A můžeme pokračovat: podivuhodný způsob, jímž Stanislav Gross získal okolo sta milionů korun. Nebo kauza „kakaového" poslance Krause, který byl podivně očištěn a vrací se do politiky.
Případy Janouška a Wolfa je jistě nutno zkontrolovat, ale nejen je. A kdo to bude dělat? Protimafiánská policie byla rozmetána, vyhozen Jan Kubice, systematicky byla za minulých vlád ničena protikorupční policie. Tohle musí přestat, jinak korupci nebude mít kdo vyšetřovat.
A ještě něco: má to vše garantovat nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká? Zachránkyně Jiřího Čunka?
Foto: Tomáš Nosil