Cesta do pekel
29.03.2009 13:00
Když vydala skupina AC/DC album Highway To Hell, bylo Mirku Topolánkovi asi tak třiadvacet. Před dvěma týdny přijeli australští rockeři do Prahy, píseň Highway To Hell zazněla jako přídavek na vyprodaném koncertě ve Vysočanech.
Minulou středu ráno, inspirován slavnou vypalovačkou, vzkázal Topolánek jako předseda Evropské rady ze Štrasburku do Washingtonu, že protikrizové kroky administrativy Baracka Obamy jsou "cestou do pekel". Bylo to přímé a odvážné.
Trochu z toho ale čišelo, že premiér promluvil s razancí muže, kterému už je všechno jedno. Těžko říct, zda by toto prohlášení vyslovil, kdyby o patnáct hodin dříve nedostal doma jeho koaliční kabinet tvrdou lekci. Navíc když prezident USA za několik dní přijede do Prahy. Vraťme se tedy v čase o zmíněných 15 hodin zpátky a přesuňme se ze Štrasburku do Sněmovní ulice na Malé Straně. Krátce před půl sedmou večer postoprvé zaznělo: "Pro návrh" - a poslanci tak vyslovili vládě nedůvěru. Druhá vláda Mirka Topolánka získala v lednu 2007 důvěru díky dvojici přeběhlíků z ČSSD Melčák-Pohanka, s nimiž se v lednu 2007 dohodl šéf ODS. Končí paradoxně kvůli témuž principu: její pád přivodili dva rebelové z ODS (Tlustý-Schwippel) a dvě zelené odpadlice (Zubová-Jakubková), s nimiž se v den hlasování dohodl šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek.
Od minulého týdne má tedy Česká republika vládu v demisi. Mužem číslo jedna je nyní Václav Klaus, stal se dokonce nejvlivnějším hybatelem české politiky za celou dobu svého prezidentství. Prohlásil, že sestavením nové vlády pověří toho, kdo sežene podporu 101 poslanců. Takový člověk by však musel vzejít z dohody ODS s ČSSD, jakési nové opoziční smlouvy. Paroubek chce úřednickou vládu a volby letos na podzim. K tomu se už kloní i ODS, přestože ještě před vyslovením nedůvěry chtěl Topolánek volby co nejdříve.
Do kuloárů někdo vypustil zprávu, že v čele úřednické vlády by mohl zasednout Miloš Zeman. Předseda koaliční pidistrany zelených Martin Bursík prohlašuje, že za pád vlády necítí žádnou zodpovědnost. Klaus mezitím jedná s Paroubkem, se šéfem lidovců Jiřím Čunkem.
Předseda sněmovny Miloslav Vlček svolává na tento týden hned dvě mimořádné schůze: jednu na popud ČSSD (úterní), druhou na žádost ODS (páteční). Na obou se budou řešit opatření proti ekonomické krizi. Pokud socialisté prosadí svůj protikrizový balík, bude se jím vláda muset řídit.
To je paranoidní situace, z níž mohou zemi vyvést pouze předčasné volby. Nejlépe společně s volbami do Evropského parlamentu počátkem června. Politici tvrdí, že se to nestihne, že existují zákonné lhůty a podobné formality. Od 1. dubna 2009 nesmějí česká média z rozhodnutí sněmovny psát o trestných činech tak, jak tomu bylo dosud, zároveň nemohou zveřejňovat policejní odposlechy. Když tuto novelu poslanci přijímali, dokázali se vzácně shodnout bez ohledu na stranickou příslušnost.
Pokud je změna zákonů jedinou možností, jak uspořádat předčasné volby v červnu, tedy nechť se do toho legislativci pustí. Na podzim bude pozdě. Ať jsou volby co nejdříve. Letos ovšem bude rozhodování, komu dát hlas, obzvlášť těžké.
Hezký týden
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.