Studenti demonstrují. Nechtějí reformy, jak je připravil nebohý věcněveřejný ministr Josef Dobeš. Prožíváme "týden neklidu", ale zjevně nás čeká minimálně rok neklidu. Možná bychom se měli připravit dokonce na roky neklidu. Stačí se podívat na změny, které chystá ministr Kalousek (TOP 09) a jež povedou k prudkému snížení naší životní úrovně.
Typické: demonstrující studenti došli před Úřad vlády, ale žádný z našich čackých reformních ministrů k nim ven nevylezl. Zůstali pěkně v kukani. Samo sebou nevyšel ani Klausův nejlepší ministr školství na světě Dobeš. Chyběla mu odvaha a nepochybně postrádá i argumenty. Navíc hrozí, že třeba studentům něco slíbí, ale ono to už za hodinu nebude platit. Viz veletoče okolo školného, zápisného atd.
Situaci lapidárně shrnul prorektor Karlovy univerzity Stanislav Štech: "Ukradli nám reformu a naplnili ji vlastním obsahem." Akademik tím říká, že vysoké školy reformu chtěly, reformu potřebují, ale ne tu Dobešovu. Štech je inteligentní (mnoho jiných tuzemských rektorů a prorektorů předčí o několik koňských délek). Popsal, co se stane, když Dobeš změny prosadí: z univerzit budou firmy, z děkanů a rektorů manažeři a ze studentů klienti. Studenti ráno na Palachově náměstí před Filozofickou fakultou zase říkali, že Dobeš a jeho poradci chtějí ze vzdělání udělat supermarket.
Z akademické obce vane silný odpor vůči univerzitnímu kapitalismu. Problém je, že ten už naše vysoké školy dávno zasáhl. Mnohé se zvrhly ve fabriky na výrobu diplomů. Chrlí cosi, co se nazývá "vysokoškolákem", ale těžko se to nazvat vzdělancem. I proto - hlavně proto - je reforma VŠ nutná.
Štech svou zkratkou "Ukradli nám reformu" také popisuje pocity mnoha lidí v této zemi. Mají pocit, že byli okradeni (a taky byli, o tisíce miliard korun). Mají pocit, že jim byla ukradena, zcizena demokracie, že to, v čem žijí, není to, co si v listopadu 1989 přáli. Že se to někam svezlo.
Na konci roku 1989 bylo opravdu těžko představitelné, že se někdo jako Dobeš stane ministrem školství. Že se starobylé univerzity budou bát, aby jim, díky změnám v zákonech, nějaký kmotřík nevytuneloval cenné pozemky. A aby jim firmy nediktovaly, nad čím mají bádat.
Štech se do pocitů veřejnosti trefil i s obrazem budoucích vysokých škol: z univerzit budou firmy, z děkanů a rektorů manažeři a ze studentů klienti. Podobné to přece dneska je s politickými stranami. Demokracie v nich skomírá. Staly se z nich firmy, které "lopatí" zisk pro úzkou skupinu lidí. Věci veřejné byly dokonce založeny jako firemní projekt. A Dobeš je ministrem tohoto firemního projektu.
Závěr: reforma VŠ je nutná. Začít by měla odvoláním Dobeše. A pokračovat změnami, které zabrání tomu, aby některé vysoké školy měly úroveň učňáků (v nichž si politici a státní úředníci a policajti a všelijací šíbři mohou koupit a rychle vysedět vysokoškolský titul).