Glosa
Druhý pilíř = mrtvý pilíř
03.12.2012 12:00 Glosa
Z reformy penzí se stává džungle. Zároveň dokonale zrcadlí dnešní stav české politiky, obecnou nedůvěru v politiku. Ledva vláda horko těžko prosadila svoji představu v parlamentu, ledva začala nový třípilířový systém uvádět do života, už jí opozice zasadila tvrdou ránu do vazu: ČSSD veřejně, opakovaně hlásí, že druhý pilíř důchodové reformy zruší.
Tady končí legrace. Důchodový systém je založen na trvalosti, musí na něj být spolehnutí po desítky let, většina penzistů je na státu, kterému po léta platila pojištění, plně závislá. A teď najednou řekne nejsilnější levicová strana: my tu změnu zrušíme. To je znak politické krize, nejistoty, znak naprosté nedohody ve sněmovně a v Senátu.
Jan Mládek, stínový ministr financí ČSSD, v neděli v ČT řekl: "Naprostá neshoda je druhý pilíř a my jsme odhodláni ho zrušit, no protože je to systém, který začne podlamovat průběžný systém, to znamená vyvádět část prostředků z průběžného systému, které tam potom budou chybět - a buď se budou snižovat penze, jako to dělá současná vláda, nebo se bude zvyšovat deficit a někdo to bude muset zaplatit." Vladimír Špidla (ČSSD) zopakoval to samé: "Sociální demokracie ten druhý pilíř zruší, protože poškozuje základní první pilíř, a to je neodstranitelná vada. Takže doufám, že mě poslouchají manažeři bank a v rámci legitimního očekávání jim to říkám ještě jednou - sociální demokracie tento pilíř zruší."
Pokud ČSSD hrozbu splní, co udělá s lidmi, kteří vstoupili do druhého pilíře? Špidla: "Naším cílem bude, aby nebyli poškozeni, takže je několik možností. Jedna z nich je, že se jejich prostředky převedou zpět do toho základního systému a jim se to započítá, jako kdyby přispívali, ale budeme hledat i jiná technická řešení, prostě klienty nebo lidi, kteří do toho vstoupí, rozhodně nepoškodíme. Teď jsme už začali zakládat pracovní skupinu, která se tím bude zabývat."
Dnešní výhled: sociální demokraté vyhrají volby. S nějakým typem podpory komunistů sestaví vládu. Budou mít nepochybně dost sil na to, aby druhý pilíř zrušili. Takže dnešní vláda rozjela mrtvý projekt (po sKartě už druhý).
Důvody? Sledujeme drsný kauzální nexus. Lidé vládě Petra Nečase (ODS) a jejím krokům nevěří. Považují ji za vládu-zlodějku. Obávají se, že druhý pilíř bude buď vytunelován, nebo zkrachuje. Že se ho nějak ujmou kmotři - a pak sbohem a amen. Minulý týden se na poslední chvíli desetitisíce nových zájemců nahrnulo do třetího pilíře (funguje od roku 1994 a dnes ho představuje devět fondů; původně jich bylo 44). ČSSD říká, že právě penzijní připojištění chce víc než dnes zvýhodnit. Odtud mimo jiné plyne, že občan víc věří ČSSD než vládě.
Ludmila Müllerová, nová ministryně práce a sociálních věcí za TOP 09, na vážné, opakovaně avizované zrušení druhého pilíře říká: "Já bych nevěřila, že sociální demokracie bude tak nezodpovědná, aby takový krok udělala."
Uvidíme. Zatím to vypadá, že ODS, TOP 09 a LIDEM (původně VV) byly tak hloupé, že důchodovou reformu procpaly parlamentem bez základní dohody s ČSSD. V systému, který má fungovat po desítky let, to zjevně nejde.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.