Evropská komise by ráda, aby prázdniny trvaly čtyři měsíce. Ne že by se dětem o dva měsíce prodloužily, jen by se rozložily do delší doby. Eurokomisař pro průmysl a podnikání (zatím nikoli pro prázdniny) Antonio Tajani to vidí takhle: "Například děti by měly čtrnáct dní volno, pak by byla čtrnáct dní škola, pak zase volno, čímž by se prodloužila sezona. Zvýšil by se počet turistů, což by podpořilo ekonomiku."
Nejde tedy o školáky. Těm by se asi moc nelíbilo, že jejich dva měsíce prázdnin v kuse se rozpadnou do krátkých period a začnou se podobat dovolené rodičů. Jednou za čtrnáct dní prožijí ten dospělácký stres z návratu do práce po dovolené. Opravdu fajn posun.
Nápad se zamlouvá cestovkám, turistickému průmyslu (proto o něm taky mluví eurokomisař pro průmysl a podnikání), děti v něm hrají nulovou roli. Nějaký ředitel školy v Právu říká, že školáci za dva měsíce prázdnin zvlčí a zapomenou, co jim kantoři natloukli do makovic. Za čtrnáct dní ale taky zvlčí. Dopadne to tak, že se čtyři měsíce ve škole nebude dělat takřka nic. (Jen šprti budou dřít i přes prázdniny.)
ČTĚTE TAKÉ: Němcům začaly prázdniny, ucpali dálnice k moři
Pokud zapomeneme, že prázdniny s dětmi souvisejí (souvisely), je to velenápad. Hoteliéři budou držet stálé zaměstnance místo sezonních a kvalita služeb prý vzroste (?), údajně odpadnou zácpy na dálnicích (pokud se neprotáhnou na čtyři měsíce) a ubude dopravních nehod, rodiče si prý lépe seženou hlídání a snad i ušetří, neb nebudou muset na dovču v nejdražší sezóně (pokud se top sezona neprotáhne na čtyři měsíce). Taky zloději budou vděčni, že jim EU protáhne nejvýnosnější období (kupříkladu u nás se letos o prázdninách loupí mnohem víc než v minulosti).
Všecko to zkrátka bude jinak a Evropská komise vykáže činnost. Časem bude vypracován celoevropský itinerář, podle kterého si budou jednotlivé země brát postupně prázdniny, aby nehrozily dálniční zácpy (na nás padne podzim, jsme malá, nevýznamná země, leda bychom se spojili s Holanďany a vyhádali si konec jara). Ve finále se totiž prázdniny rozloží na celý rok (nebo na dva roky?), což bude pro podnikání a průmysl naprosté požehnání.
Foto: archiv Týdne