Eurokomise odsouhlasila směrnici, podle níž by ve vedení evropských firem mělo být ALESPOŇ 40 procent žen. Podle statistik tvoří podíl EU-žen ve velkých firmách kotovaných na burze necelých 14 procent členů rad a 15 procent neexekutivních míst ve vedení. Novinku zveřejnila eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová: "Úspěch. Komise přijala mou směrnici, kterou zajistíme, aby ženy představovaly 40 procent členů vedení společností do roku 2020." Státní firmy mají kvóty splnit do roku 2018. Sankce si země určí samy.
Mluvčí českého zastoupení v EK Martin Stašek tvrdí, že návrh má platit pro všechny veřejně obchodované velké podniky. Ne pro malé a střední firmy. A nemá být povinné. Serveru iDnes.cz řekl: "Směrnice nestanovuje povinnost čtyřicetiprocentního podílu žen, ale stanovuje podmínky, jakými by se toho mělo dosáhnout. Tj. v případě, že se o jedno místo ucházejí dva kandidáti, kteří mají srovnatelné výsledky nebo splňují stejně podmínky pro danou funkci, tak jako poslední kritérium se bere pohlaví. Přednost by měla dostat žena."
Je to dobře? V maskulinní společnosti, jako je naše, taková směrnice vyvolá odpor. Argumenty proti rozhodnutí EK budou asi takovéhle: 1. Nikdo jim (rozuměj ženám) nebrání, ne? Mají stejné šance jako my, muži, jenže na vedení firem nemají. 2. Výsledek nařízení bude, že firmy povedou ženské, které by se do čela jinak nikdy nedostaly. 3. Zas nám z Bruselu kecají do něčeho, do čeho jim nic není.
Jsme macho-societa, o tom není pochyb. Vzhlédněme vzhůru, ku hvězdám. Kolik žen známe z okolí prezidenta? Samé mužské pohlaví, ženy jako by byly nástrojem Antikrista, pro který na Hradě není místo.
Pohleďme na vládu: má 15 členů a sedí v ní jen dvě dámy. Jedna bez portfeje, druhá vede kulturu. Nepatří zrovna mezi pilíře kabinetu, Petr Nečas jim rozhodně nesvěřil zásadní, klíčová místa. Ve sněmovně napočítáme 44 žen ze dvou set zákonodárců. V Senátu méně - toliko 17 procent. Vrcholové vedení ČEZ vypadá následovně: sedm chlapů, jedna žena. Atd.
Přitom, jak známo, žen není méně než mužů, nejsou méně inteligentní či schopné a u nás platí, že jsou kupříkladu mnohem rozvážnější a opatrnější řidičky, zaviní mnohem méně nehod a s menšími následky než mužští.
Není pochyb, že by ženy vedení firem neuškodily. Neexistuje žádný zásadní argument proti vyšší účasti žen ve vedení podniků, ve vládě, v parlamentu a v dalších zastupitelstvích. Snad jen jeden: muži se stanou méně důležitými. A ještě jeden, který je strašlivý, krutý, vůči nám, macho-chlapům, velmi nespravedlivý: ukáže se, že nejsme lepší.
Odtud můžeme soudit, že sankce v ČR nebudou drastické. Něco jako "napomenutí", "domluva". Nečekejme skutečné sankce. Své mužství si rozvracet nedáme!
EU-muži všech zemí, spojte se!
Domácí
14. 11. 2012 12:45
Martin Fendrych.