Filipika pana Filipa
07.06.2009 12:00
Šéf komunistů Vojtěch Filip se minulý týden otevřeně přihlásil ke zločinům, které páchala partaj, jejíž je jeho KSČM pokračovatelkou. Jak se to stalo a kde se v něm ta sebereflexe vzala?
Filip poslal generálnímu řediteli ČT Jiřímu Janečkovi otevřený dopis, v němž si stěžuje, že televize zařadila seriál Proces H - dokumentující justiční vraždu Milady Horákové - schválně před volby do Evropského parlamentu. V dopise také napsal, že aby bylo veřejnoprávní vysílání vyvážené, měla by ČT připravit dokument o škodách, které napáchaly strany vzniklé po listopadu 1989 - jako třeba "neústavní rozbití Československa". Doba, kterou přibližuje Proces H, byla tragická, pohled na autentické záběry ze soudního líčení se "skupinou rozvracečů" kolem Milady Horákové jsou pro hodně silné povahy.
Poslední květnovou sobotu skonal na Floridě Waldemar Matuška. Po Karlu Gottovi nejvýraznější český zpěvák posledních desetiletí. Slavík z Madridu opustil komunistické Československo v roce 1986, když emigroval do USA. Redakce TÝDNE má k dispozici část ze zhruba dvousetstránkového spisu, který si na Matušku vedla Státní bezpečnost.
Z dokumentů archivu Ústavu pro studium totalitních režimů vyplývá, že se tajná policie začala zpěvákem zabývat již v polovině 50. let a od té doby sbírala drby, kompromitující informace, prostě všechno, co by se mohlo hodit, kdyby bylo potřeba na Matušku něco vytáhnout. StB si pečlivě zaznamenala, kdy se zpěvák opil, s kým skončil v posteli, kdy se nechal slyšet, že kdyby vycestoval, už se domů nevrátí... Spíše než popis bouřlivého života jednoho krásně zpívajícího flamendra přináší mozaika materiálů plastický obrázek toho, jak totalitní režim fungoval. Šmírování, udávání, manipulace. Představa, že podobných svazků, jako je "Akce Waldemar", vedli estébáci tisíce, je děsivá.
Ovšem neméně děsí i možnost, že metody podobné těm estébáckým přežívají i dvacet let po pádu totalitního režimu. S tím rozdílem, že dnes s nimi nepracují tajní policajti, ale různí lobbisté či politici. Nezbývá než doufat, že této zemi není estébáctví souzeno navěky a že se dočkáme jeho zániku.
Hezký týden
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.