Očima M. Koreckého
Jak verbální feminista Sobotka uvrhl ČSSD do zaostalosti
09.01.2014 12:30 Glosa
Už zítra nese premiérský pověřenec Bohuslav Sobotka na Hrad navržený seznam svých ministrů. Jsou v něm dvě ženy, obě z Babišova ANOfertu, z ČSSD pohříchu ani jedna. Připomeňme proto šéfovi socialistů, jak káže vodu a sám se koupe v Hennessy.
Sociální demokracie má ženy ráda. Její předseda (Sobotka, ale némlich tak i jeho předchůdci) má ženy v ústech tak často, že kdyby nějaká žena měla tak často v ústech muže, její pověst by nebyla valná. Sedněte si na půl dne na sjezd této partaje a z projevů budete mít pocit, že sedíte na schůzi spolku Femina.
ČSSD je jedinou z domácích stran, stojících za povšimnutí, která má přímo ve stanovách jednu povinnou členku vedení v sukni. "Nejméně do funkce jednoho místopředsedy ČSSD musí být zvolena žena," píše se ve stanovách, článku 29, odstavci 2, písmenu e.
Jinde ve stanovách se zakotvuje, že předsedkyně ženské úderky ČSSD (Sociálnědemokratických žen) je automaticky členkou širšího vedení strany. A ještě dál, v článku 36, se socialisté buší do prsou, že ve všech orgánech partaje musejí být kandidáti navrhováni tak, "aby se členy těchto orgánů stali i ženy, senioři a mladí členové ČSSD". Na okresní a krajské úrovni je přímo určeno minimum, tedy 25 procent žen v každém orgánu.
A kdopak je pod těmito pokrokovými stanovami, přijatými na 37. sjezdu loni v Ostravě, podepsán? "Mgr. Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD."
Ženy, ženy, všude ženy
Nejde jen o stanovy, zalistujme třeba ve volebním programu ČSSD z loňského podzimu. Ženami se to tam přímo hemží. Strana slibuje "důsledně prosazovat stejnou odměnu za stejnou práci pro ženy i muže", zálohové výživné pro ženy, jejichž bývalý partner neplatí alimenty, porodné i na druhé a třetí dítě, podporu zaměstnavatelů, kteří vytvoří pracovní místa pro ženy na rodičovské dovolené atd. atd.
A kdo se nám to zubí z titulní strany volebního programu a podává nám pravici? Žádné jméno tam uvedeno není, ale jako by ten sympaťák Bohuslavu Sobotkovi z oka vypadl.
Ostatně Sobotka zaštítil i velkolepý program ČSSD s hrdým názvem "Sociální demokracie pro 21. století", který byl přijat na 36. sjezdu v roce 2011 (na něm byl Sobotka zvolen předsedou partaje). "Ústřední součástí úsilí o společenské uznání musí být zrovnoprávnění mužů a žen ve všech oblastech společenského života, včetně politiky. Sociální demokracie by měla všemi demokratickými prostředky (i pomocí kvót) usilovat o zvyšování počtu žen na volitelných místech svých kandidátních listin," říká se v tomto spisku.
Konečně i v "Dlouhodobém programu ČSSD" se rovnosti mužů a žen věnuje dlouhá pasáž, protože, věřte-nevěřte, "mnohé neoprávněné nerovnosti stále přetrvávají". Proto se tu ČSSD zavazuje jít příkladem: "ČSSD bude v souladu s politikou EU nejen zavádět taková opatření, která otevřou ženám cestu k paritnímu postavení ve všech významných společenských aktivitách, ale také uplatňovat hledisko rovných příležitostí ve všech existujících politikách, strategiích a plánech." A velké finále: "ČSSD si je vědoma, že prosazování rovnosti žen a mužů ve společnosti je složitou civilizační výzvou a že země, která nedokáže plně využít schopnosti svých žen, se odsuzuje k zaostalosti."
Žvaníme a plácáme
Tak pravil Bohuslav Sobotka a jeho věrní. Ale teď už zpátky na zem - jaká je realita? Třeba v poslaneckém klubu ČSSD, čítajícím 50 členů, je dnes celých šest žen. Není ani divu, nacpat hezčí pohlaví na kandidátky se prostě nějak nepovedlo, ostatně ze 14 krajských lídrů byla žena jediná, Hana Orgoníková na Hradecku.
V Senátu je to o chlup lepší, ze 44 oranžových senátorů je žen osm, v europarlamentu ze sedmi poslanců ČSSD jsou ženy dvě. Mezi jedenácti hejtmany ovšem ani jedna.
Ženský úhor v budoucí vládě ČSSD naznačovala ostatně už její stínová vláda, když byla strana v opozici. V první Sobotkově stínové vládě z roku 2010 byly ženy tři: Vlasta Bohdalová na školství, Alena Gajdůšková jako mluvčí pro vědu a výzkum a Michaela Marksová-Tominová coby ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti. Když Sobotka svou vládu stínů později obměnil, nahradil Bohdalovou senátor Chládek a zbyly jen Gajdůšková a Marksová-Tominová, tedy obě jen tak do počtu, bez faktických resortů, které mohly pomýšlet maximálně tak na roli ministryně bez portfeje. A ani to se nakonec nestalo. Z mocenských či jiných důvodů potřeboval předseda uspokojit úplně jiné lidi.
Jak si sám Sobotka vetkl do dlouhodobého programu své strany: tím, že nedokázal využít schopnosti svých žen, "odsoudil ČSSD k zaostalosti." Současně poukázal na zhovadilost všech kvót a povinně předepsaných partajních místopředsedkyň. A hlavně usvědčil sám sebe z prázdného genderově načančaného plácání na všech sjezdech a konferencích.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.