Jedna malá hádanka a jedenáct měřitelných příkladů

Domácí
2. 5. 2012 14:35
Marek Šálek.
Marek Šálek.

Hádanka na úvod: Musí se to sepsat, vytisknout a zaplatit, ale nikdo to nečte. Co to je? Ano, správně, výroční zpráva. Písmenek je v ní vždycky víc, než kolik dokáže smrtelník učíst. Čísel jsou v nich myriády, ale ta nejdůležitější jako kdyby chyběla nebo byla rafinovaně schovaná.

Na druhou stranu je to šance předvést svou práci a posílit dojem "transparentnosti". Nejdůležitější jsou ovšem výsledky, slogan "kecy nemaj cenu" padne na výroční zprávy jako ulitý. A jak tedy vypadají měřitelné výstupy Nadace VIA, kde trávím už pátý měsíc svého Roku jinak?

1. V Hájku u Ostrova nad Ohří proměnili místní lidé ohyzdné veřejné záchodky v galerii s kavárnou, designovým obchodem i novými toaletami: 69 tisíc korun.

2. Lidem v jihomoravských Heršpicích se podařilo obnovit tradici Babských neboli Kateřinských hodů, která byla na několik dekád přerušena: 70 tisíc korun.

3. Pražský spolek Útulné Strašnice zapojuje sousedy do zkrášlování veřejných prostranství - zahradničení, údržba "pobytových" luk, pikniky: 70 tisíc korun.

Typický snímek do výroční zprávy. Podobné skupinkové fotografie zabírají v nadačním archívu mnoho terrabitů, tento je z obnovy rozpadlých božích muk a ukradeného křížku v obci Val na Třeboňsku. Ukazuje se, že lidem se stýská po společné práci a zábavě, a že když dostanou možnost, dokáží si ji náležitě užít.4. "Louže" v centru Slavětína - nádrž z pískovcových kvádrů, určená pro plavení koní - je nově odbahněná a vyspárovaná, přibyly stromy a lavičky: 100 tisíc korun.

5. Na opravách kaplí a dalších památek v sudetské obci Pekařov uprostřed Jeseníků se podílejí její současní i bývalí (= vysídlení) obyvatelé: 50 tisíc korun.

6. Dobrovolníci z jihomoravských Ždánic zpřístupnili unikátní území zvané Motýlí ráj. Klučili, sekali, prořezávali, značili, zajistili kozí pastvu: 300 tisíc korun.

7. V Tojicích na Plzeňsku se místní rozhodli připomenout si místní historii i zvyky, opravili a rozezněli zvon v kapličce svatého Vavřince: 70 tisíc korun.

8. V Řevnicích zdigitalizovali místní kino a zvelebili chátrající divadelní sál pro 250 lidí (oprava starých tahů, výroba nové opony): 198 tisíc korun.

9. Nadšenci z Moravských Kopanic se snaží zastavit zánik místního nářečí. Vznikla sbírka písní, povídek, vzpomínek, veršů i kopanicko-český slovník: 63 tisíc korun.

10. Občanské sdružení Krocan, které vzniklo na protest proti výstavbě Vysočanské radiály v Praze 9, vrhlo síly do propagace Klíčovského lesoparku: 35 tisíc korun.

11. V teplických Trnovanech obnovili trhy, které se pořádaly naposled před sto lety a představovaly tradiční příležitost k sousedskému setkávání: 51 tisíc korun.

Podobných projektů podpořila Nadace VIA za patnáct let své existence bezmála tři tisícovky, vynaložila na to 240 milionů korun. Říká se tomu "komunitní rozvoj", což je daň za to, že nadační kořeny jsou v anglosaském světě, kde neznají česká slova jako sousedství, obec, pospolitost.

Kdo se uchází o příslušný grant, musí se připravit na docela přísnou proceduru, která je však tisíckrát jednodušší než v případě evropských dotací. O vítězích rozhoduje výběrová komise, složená z lidí "zvenčí". V jedné už jsem taky seděl, ale o tom až někdy příště.

Seriál Marka Šálka vychází každou středu.

Autor: Marek ŠálekFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ