RSS

 TV BARRANDOV | SEDMIČKA | VIP SVĚT | ŽENY DÍVKY | INTERVIEW | SVĚT APLIKACÍ | PŘEDPLATNÉ

Neděle 26. 6. 2022, svátek má Adriana

Týden.cz

Registrace / Přihlášení


Hlavní strana > Domácí > Názory

Očima Martina Hekrdly
Jen si tak trochu písknout

Vyplní se předpovědi o ekonomickém růstu (ilustrační foto)?

30.07.2013 18:40 Glosa

Facebook Twitter Email

Možná proto je tak napínavé, kdo bude u nás vládnout do řádných voleb, protože se množí předpovědi o ekonomickém oživení. Po šesti kvartálech trvalého poklesu u nás i v "euroklubu" zřejmě právě prožíváme kvartál sedmý, konečně rostoucí. Prý se i zlepšuje spotřebitelská nálada v Řecku, v tom oficiálním strašáku celé Evropy. Že by si proto ODS myslela, že v čele vlády nemůže nic zkazit ani Miroslava Němcová, politička "s hluboce ukotvenými pravicovými názory" (Martin Kuba)? Že by si proto předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vzpomněl, že má mít svůj pokus na sestavení kabinetu? Že by proto chtěl Miloš Zeman ukázat, jak věci pěkně šlapou za JEHO "vlády odborníků"?

Čirá spekulace! A to i tehdy, je-li velmi pravděpodobné, že meziměsíční (i mezikvartální) makroekonomická čísla odteď už budou vykazovat alespoň slabý a bohdá stále rychlejší růst. A že tudíž od Nového roku 2014 - myslí si to i nejskeptičtější ze známých prognostiků, ministr financí Jan Fischer - začneme dostávat čísla dokazující malý, ale jasný meziroční vzestup. Světlo na konci tunelu.

Je ale také možné, že to světlo je protijedoucí vlak. Taková skepse musí být samozřejmě doložena. A nejen proto, že je zvykem ji ostouzet jako sebenaplňujícího se proroctví.
To ví každý, že kapitalistická tržní ekonomika "pulzuje" nahoru i dolů a že v tom je vlastně její síla, nikoli slabost; čistí tak trhy od neukojené poptávky i od "ležáků", nepatřičné nabídky (žel, i "nepatřičné" pracovní síly a šílených investičních projektů, které jsou sice velmi krásné a užitečné, často jsou "srdeční záležitostí" nějakého pracháče, ale zároveň zoufale neziskové). Zhruba od roku 1820 (v Evropě) či 1860 (v USA) pulsuje tato ekonomika v přibližně desetiletých cyklech jako pohon spalovacího motoru či jako píst parní lokomotivy.

Funguje to, úhrnem jede se vpřed a stále výš. Potíž je v tom, že od roku 2008 prožíváme - my i svět - cosi, čemu říkáme z nedostatku větší invence Velká finanční krize a k čemu za posledních 200 let došlo zatím jenom dvakrát: hlubokou strukturální krizi, která rozhýbává na sebe poskládané "škatule" nejen v ekonomice, ale i v celém společenském uspořádání.

Tep modernity

První takovou událostí byla Velká deprese 1873-1896, která znamenala zásadní restrukturalizaci ekonomiky "volné soutěže" do monopolů (centralizované produkce) a trustů (kolektivního investování). A všech vyspělých západních společností do zbyrokratizované "organizované modernity" (říkají sociologové). Ta okamžitě expadnovala v podobě "imperialismu" (jak systém nazývali zdaleka nejen jeho krajní odpůrci), jenž také určil rozsah i charakter první světové války, konce "starého světa".

Druhým přelomem byla Velká hospodářská krize 30. let dvacátého století, s níž si už Ekonomické krize se jen tak nezbavíme (ilustrační foto).neporadila ani ještě mohutnější organizovanost organizované modernity. Zkrotilo ji až celé následující půlstoletí, na jehož počátku stála globální horká válka (1939-1945), která téměř okamžitě přešla v dlouhou válku studenou (1947-1989/1991). Na počátku byl tedy - řekli by ekonomové poválečným ruinám hlavně evropských měst -obrovský "odpis fixního kapitálu", který založil poválečný boom. Ten byl pak udržován "zbrojní ekonomikou", armádními tendry v rajském světě dvou bloků, které se držely pod krkem.

Pokles míry zisku z "tendrové", byrokratizované, proregulované, do detailu reglementované, syndikalizované (vyjednávací síla odborů a s tím spjatý podíl práce na zhodnocovaném kapitálu) a zbožím přesycené ekonomiky sociálních "států blahobytu" byl patrný už v polovině 60. let. Ropné šoky následujícího desetiletí (od roku 1973) a manipulace s úrokovými měrami americkou centrální bankou (1979) zahájily pak novou éru obnovy ziskovosti: "neoliberální" éru debyrokratizace (privatizace), deregulace, dereglementace, desyndikalizace (protiodborovým zákonodárstvím i decentralizací výroby s pomocí robotických a digitálních inovací). Hlavně však byla odstartována éra financializace světové ekonomiky, přesunu investic z reálné ekonomiky na finanční trhy (a zdrojů zdola nahoru). To je základ krize, v níž žijeme.

Po nás potopa!

Velká finanční krize 2008 dosahuje už doby trvání druhé světové války; právě běží její šestý kalendářní rok. Obě předchozí historická zemětřesení se rovněž vyznačovala náhlými propady, tupou stagnací, ale i různými "výhonky oživení" (tenkrát jako dnes šampaňským zapíjenými). Ale průjezd celým tunelem vyžadoval zásadní, zcela nové (a někdy i zcela nečekané) kroky či události. Dnes je v běhu jistý proces restrukturalizace a racionalizace ve Spojených státech. Všude se k potlačení ekonomické katastrofy používá státních intervencí, které jsou v době míru bezprecedentní. Tisknou se peníze, aby bankovní sektor nezkolaboval . Ale nic z toho není zásadní, nové či snad nečekané. Zdá se, že třetí velký přelom má třetí velký nápad či událost teprve před sebou.

Nikdo nepopírá, že oživení může nastat, ba že již probíhá a nějakou dobu i vydrží. Nelze však ani popřít trvající překážky oživení trvalého. Jsou čtyři: 1. Pokračuje mezinárodní nadprodukce zboží a kapitálu (příliš mnoho firem vyrábí více, než kolik může trh absorbovat). To samozřejmě blokuje kapitálové investice. 2. Fiktivní kapitál (finanční bubliny) byl ve velkém měřítku "odepsán", zůstaly však po něm dluhy. 3. Stálé, byť pomalé a částečné oddlužení vlád nadále tlumí poptávku spotřebitelů (a zhoršuje nadprodukci). 4. Finanční systém je stále slabý, banky (i matky "zdravých" českých dcer) drží nedobytné pohledávky a jsou nuceny k silným kapitálovým rezervám. To nevyhnutelně zvyšuje úvěrovou ostražitost a - brzdí ekonomiku.

Nemastné neslané je tohle světlo. A občas se zdá být trochu podivné, že se v tom tunelu ještě někdo pere o politickou moc a zodpovědnost. Ledaže si ti borci říkají "Po nás potopa!" Anebo spíš - soudě dle jejich adolescentní mentality - to, co si kdysi dal do názvu jeden populární český film pro starší mládež: "Jen si tak trochu písknout."

Foto: archiv , ČTK

Diskuse

Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

ilustrační foto.

Statistický úřad
Česká ekonomika po propadu v roce 2020 loni stoupla o 3,3 procenta

Česká ekonomika loni vzrostla meziročně o 3,3 procenta, potvrdil v úterý zveřejněný zpřesněný odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ). více

Ilustrační foto.

Index prosperity
Česká ekonomika je devátou nejvyspělejší v Evropské unii

ČR je devátá nejvyspělejší ekonomika v EU, zároveň je nejlepší ve srovnání s ostatními zeměmi bývalého východního bloku. První pozici zaujímá Švédsko,... více

ilustrační foto.

Očekávání analytiků
Meziroční inflace v říjnu zrychlila na 5,8 procenta, nejvíce od roku 2008

Spotřebitelské ceny v říjnu meziročně stouply o 5,8 procenta, nejvíce od října 2008. Proti letošnímu září tak růst inflace zrychlil o 0,9 procentního bodu, což... více

Ilustrační foto.

Hrubý domácí produkt
Měnový fond zhoršil výhled letošního růstu české i slovenské ekonomiky

Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil výhled české ekonomiky na letošní rok. Nyní počítá s růstem o 4,2 procenta, zatímco loni na podzim čekal vzestup o 5,1... více

Tisk Sdílet Nahoru

1


Barrandov doporučuje

  • Johnson po prohře své strany v doplňovacích volbách řekl, že půjde dál
  • Policie v Itálii zatkla muže a ženu, podezírá je z plánování teroristického útoku
  • Epidemie covidu v ČR zrychluje, mírně začaly stoupat i počty hospitalizovaných

VIP Svět selfpromo


RELAX A ZÁBAVA

  • Ilustrační foto. Venkovní prostor
    Rady a tipy pro založení zahradního jezírka
  • Ilustrační foto. Čerstvý vzduch
    Pět nejčastějších mýtů o větracích jednotkách a rekuperaci

SEDMICKA.CZ

  • Zlata Adamovská. Problémy s pletí
    Zlatu Adamovskou trápí alergie
  • Pavel Nový se potýká s těžkou nemocí. Krutá diagnóza
    Pavel Nový má rakovinu


Nejčtenější

  • 24 hodin
  • 3 dny
  • 7 dní
  • Psychiatrická léčebna v pražských Bohnicích (ilustrační foto). 24.06 10:08
    Psychiatrickou nemocnici Bohnice od července povede Zuzana Baboríková
  • 24.06 09:43
    Před soudem stanulo osm lidí kvůli rozsáhlé výrobě drog na Šumpersku
  • 24.06 09:59
    Češi mají větší obavy z přistěhovalectví a terorismu než z epidemií
  • 23.06 20:00
    Lékaři kritizují elektronický očkovací průkaz, chtějí změnu zákona
  • 23.06 18:00
    Tramvaje neprojedou v létě v Brně po několika tratích, podnik chystá opravy
  • 23.06 16:00
    Projekt Stand Up má naučit okolí pomoci obětem sexuálního obtěžování

Týden


Chat s osobností

Cyklistická závodnice Simona Spěsná.

Jak se stát profesionální cyklistkou? Jak se připravuje na Letní olympijské hry 2024? Odpovídala ve čtvrtek 23. června od 11.00 bikerka Simona Spěšná.

23.06.2022 11:00

Jak se stát profesionální cyklistkou? Jak se připravuje na Letní olympijské hry 2024? Jak se na cyklistickou sezónu chystat během zimy? Jak na kole stačit partnerovi? Co považuje... více


TÝDEN pro tablety a telefony


Články

  • Nejnovější
  • Diskutované
  • Psychiatrická léčebna v pražských Bohnicích (ilustrační foto). 24.06 10:08
    Psychiatrickou nemocnici Bohnice od července povede Zuzana Baboríková
  • 24.06 09:59
    Češi mají větší obavy z přistěhovalectví a terorismu než z epidemií
  • 24.06 09:43
    Před soudem stanulo osm lidí kvůli rozsáhlé výrobě drog na Šumpersku
  • 23.06 20:00
    Lékaři kritizují elektronický očkovací průkaz, chtějí změnu zákona
  • 23.06 19:00
    Cizinci by měli mít od září rok lepší podporu ve výuce češtiny na školách
  • 23.06 18:00
    Tramvaje neprojedou v létě v Brně po několika tratích, podnik chystá opravy

více


Sledujte Tyden.cz na Twitteru


Hlavní navigace

  • Hlavní strana
  • Domácí
  • Zahraničí ▼
    • Evropa
    • Rusko a okolí
    • Amerika
    • Asie a Oceánie
    • Afrika
  • Sport ▼
    • Fotbal
    • Hokej
    • Tenis
    • Motorismus
    • Zimní sporty
    • Ostatní sporty
  • Byznys
  • Zdraví
  • Kultura ▼
    • Film
    • Hudba
    • Divadlo
    • Literatura
    • Umění
    • Recenze
  • Lidé
  • TV Barrandov
  • Auta
  • Věda
  • Relax ▼
    • Apetit
    • Móda a styl
    • Go za Gorilou!
    • Zvířata
    • Počítačové hry
    • Soutěže
    • Ostatní
  • Video

Navigace třetí úrovně

  • Drbárna

Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

  • Získáte 11 čísel zdarma
  • Speciální cena pro studenty
  • Navíc dárek k předplatnému

V čísle 6/2022 najdete >

  • Míra inflace

    ilustrační foto.

    Je to tady. Chudneme

  • Aréna JS

    Ředitel FN Motol Miloslav Ludvík a poslanec Marek Benda (ODS) v Aréně Jaromíra Soukupa na TV Barrandov.

    Odchod z energetické burzy? Zapomeňte

  • Energetická krize

    Energetická krize

    Speciální tarif: prý do konce srpna

  • Obsah TÝDEN  6/2022


  • Inzerce
  • Redakce
  • Předplatné
  • Ochrana osobních údajů

Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

VIP svět

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

© 2006 EMPRESA MEDIA, a.s. Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek bez písemného souhlasu vedení internetové redakce časopisu Týden je zakázáno. Kompletní pravidla využívání obsahu najdete ZDE. Tento server využívá agenturní zpravodajství České tiskové kanceláře (ČTK). Publikování či další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je zakázáno bez písemného souhlasu ze strany ČTK.

Zásady ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů

Tento portál mediálně zastupuje ARBOmedia s.r.o. Zásady používání Cookies v reklamním systému. Nastavení soukromí

Redakci můžete kontaktovat na emailové adrese internet@tyden.cz. V případě technických problémů pište na adresu webmaster@tyden.cz. Server hosting zajišťuje VSHosting s.r.o.

mobilní verze

2006-2022 © Created by Sabre s.r.o.