Radek John rezignoval na post vicepremiéra bez ministerstva, který měl řídit "boj proti korupci". Oficiální důvody podle Johna: reformy se neprovádějí, K9 (vedení tří vládostran) se neschází, premiér se mu plete do personálního obsazení jeho ansámblu.
1. Neoficiální, skutečné důvody? Víta Bártu jistě štve, že jemu blízký Michal Moroz, kterého John chtěl k sobě, je premiérem tvrdohlavě blokován.
2. Véčka se pomalu ale jistě sunou ven z vlády. Důvod? V tomto seskupení VV ztratily veškerou důvěryhodnost (jen skalní vyznavači jim ještě mohou věřit). Zřejmě doufají, že odchodem do opozice - nebo poloodchodem do poloopozice - důvěru voličů získají zpět.
3. Nezapomeňme: za dveřmi číhá volba předsedy véčkařů. John se zatím předváděl jako Bártova ruka, nikoli jako předseda. Není sice pochyb, že jeho odchod z vlády naplánoval Vít Bárta, že je to Bártův taktický tah střelcem. Ale pro prostomyslnější VV voliče může nyní John vypadat lépe. Jako že nelpí na postech a "jde mu o věc".
4. Vyděračský potenciál Věcí veřejných značně stoupl. Premiér Nečas chtěl, aby šéfové vládních partají seděli ve vládě. Aby k ní měli hlubší vztah. Pokud John skutečně odejde, stane se kritikem vlády, opozičníkem v poslaneckých lavicích vládní pozice.
Kdo za to může? Na prvním místě Vít Bárta. To on je skutečným strůjcem vládní krize. Ale taky Petr Nečas. Nejdřív, pouze ústně, deABLizoval vládu. Pak v ní nechal Josefa Dobeše i Bártova Radka Johna. Zároveň mu však nesmyslně zakázal vzít si k sobě jeho vytouženého Michala Moroze. Zvenčí naprosto nesrozumitelný postoj. (Pokud Nečas na Moroze ví něco, co my nevíme, měl by to zveřejnit.)
Nečasovi nepomohlo ani to, že se dnes postavil proti zvolení véčkaři nenáviděného Petra Tluchoře předsedou klubu modrých poslanců. VV odmítaly s Tluchořem, který se je pokusil rozvrátit, jednat. Nebyl dnes zvolen, véčkaře to opět posílilo, ale Johna ve vládě neudrželo.
Výsledek: 118ková (nyní 115ková) vláda je stále slabší. Zřejmě nejde o to, kolik má vláda poslanců, ale z jakých lidí a stran se skládá.