John do emigrace

Domácí
16. 3. 2011 13:20
Martin Fendrych.
Martin Fendrych.

Policejní a hasičští odboráři pilně sbírají podpisy policistů a hasičů. Žádají, aby Radek John (VV) skončil coby ministr vnitra. Policistů je zhruba 41 tisíc, pak nějací civilní zaměstnanci. Celkem bylo včera již 26 tisíc podpisů z policie. To je vysoké číslo. Když odečteme civilní zaměstnance, odchod Johna žádá už dobrá polovina policajtů! Jistě nečekaně vysoké číslo.

Musíme si uvědomit, že taková akce nemá v policii obdoby, je naprosto výjimečná. Zároveň se dá předpokládat, že dost policajtů s podpisem takového požadavku váhá - může jim přinést v práci potíže. Samo sebou, když jich je tak velké množství, cítí se jistěji.

Porovnejme čísla s akcí nemocničních lékařů. Pokud porovnat jde. Lékaři nežádali odchod ministra Luboše Hegera (TOP 09), hrozili dokonce odchodem z nemocnic. To je velký rozdíl. Ze zhruba 19 tisíc lékařů se přidalo 3800, asi tak pětina. Mnohem méně než policajtů. Pravdou je, že riziko výpovědi bylo o dost vyšší než riziko pouhého podpisu a následné buzerace ze strany nadřízených, jaké podstupují policajti.

Jenže věc se snadno může posunout dál. Radek John odstoupit nehodlá. Na otázku, kolik podpisů by vzal vážně a odešel, Právu řekl: „Já bych když tak uvažoval o emigraci. Pokud by tady odbory začaly vládnout, já opustím tuto zemi, takže okamžitě." (Omluvme Johnovu češtinu, byl rozrušený, když uslyšel číslo 26 tisíc.)

John by měl emigrovat hned, vždyť přece lékařské odbory svoji oblast ovládly a požadavky prosadily. Pochopitelně to od Johna má být jakoby "chytrý" výrok. Ve skutečnosti je škoda, že nevysvětlil, co s takovou masou policistů, kteří ho nechtějí, udělá. A to měl.

Ono totiž hrozí, že když neodstoupí, začnou policajti podávat výpovědi. Představa, že odejde polovina sboru, je představou o chaosu mnohem horším, než jaký hrozil při odchodu pětiny lékařů z nemocnic.

Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ