Kdy? Právě teď! Masový nábor zaměstnanců a funkcionářů bezpečnostní agentury ABL do špiček státní správy je jev velmi nestandardní. A jakkoliv se zatím děje transparentním způsobem, tedy nikdo se s ním ani netají, minimálně to poškozuje protikorupční a protiklientelistický ajfr nové vlády.
Začalo to ministry Bártou a Dobešem, pokračuje to náměstky Sýkorou, Hajnem, Zahálkou a zatím to nemá tendenci se zastavit. A proč by také mělo? Když to prošlo v horních patrech, proč by se někdo zdráhal přeměnit celé ministerstvo vnitra na ministerstvo ABL-vnitra a stejně tak i další resorty véčkařů?
Každý máme svou životní a profesní historii a každý se obklopujeme lidmi, kteří nám vyhovují. Pokud to ale přeroste hranice podivného bratrstva, je to vždycky problém. Tak tomu bylo s kamarádšoftem Pavla Němce, známým pod soudně uznaným termínem "justiční mafie", anebo když Topolánek s Dalíkem vytvořili podivnou linku, která spojovala Úřad vlády, ministerstvo dopravy a České dráhy.
ČTĚTE TAKÉ: Příliv lidí z ABL je velmi neobvyklý, přiznal premiér
Bártův bratr koupil podíl v ABL, státní zakázky neodmítá
Nečas se už jednou proti "ábéelizaci" státní správy rázně ozval a vypadalo to, že šéfa ABL Víta Bártu bude celou vahou své funkce bojkotovat. Pak ale stáhl ocas a zalezl do boudy. Stačilo mu ujištění, že Bártova agentura nebude soutěžit o státní zakázky v resortech Věcí veřejných. Přitom nebezpečí chobotnice jménem ABL přece nespočívá pouze v ulitých zakázkách. Stačí toky informací, které si mezi sebou budou denně vyměňovat všichni ti Bartovi "hoši, co spolu mluví".
Najde Nečas odvahu a sílu zařvat znovu - a riskovat tím stabilitu své sotva vytvořené vlády?
Foto: Robert Sedmík