<span>Krycí adresa</span> Dienstbier

Domácí
27. 4. 2010 11:30
bez popisku 248095
bez popisku 248095

Dienstbier: Blbost, od malička nesnáším fízly.Radiožurnál oznámil, že bývalý komunista, bývalý disident, bývalý mluvčí Charty 77 a po převratu československý ministr zahraničních věcí Jiří Dienstbier pracoval pro komunistickou vojenskou tajnou službu. Přesně řečeno, že ho zpravodajská služba generálního štábu vedla jako spolupracovníka. Krycí jméno mu dali Konferenciér a měl sloužit jako "krycí adresa", tedy přijímat a dál posílat korespondenci komunistických špionů v zahraničí.

Dienbstbier k tomu novinářům řekl: "Pro mě je to blbost. A ještě v roce 62, vy říkáte, že je to z generálního štábu, tak já už si vůbec nedovedu představit, co mohlo koho vůbec napadnout mě teda někam zařadit jako potenciální objekt nebo subjekt spolupráce, protože nic takového nemohlo nikdy přijít v úvahu. Já mám jednu obrovskou výhodu, že od dětství jsem nesnášel jakékoliv fízly."

Socialisté spekulují, že odhalení souvisí s volbami a má poškodit ČSSD, za niž se stal Dienstbier nezávislým senátorem. Jiří Paroubek se hned s chutí pustil do Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), "langerovci" prý najdou něco na všechny "kromě členů ODS". Další spekulují, že jde o pomstu za to, že v Senátu Dienstbier nevystupoval proti novému šéfovi ÚSTR Jiřímu Pernesovi. Ty dohady jsou poněkud absurdní a směšné.

ČTĚTE TAKÉ: Dienstbier míří k soudu. A s ním i Tvrdík a Čalfa
                        Liberálové.cz chtějí u soudu peníze po Dienstbierovi 

Svazek Dienstbier není, uvedl Radiožurnál, byl údajně skartován. Zdálo se tedy, že se nedozvíme, jak to s Dienstbierem před podpisem CH 77 bylo. Deník Referendum však poté uvedl, že svazek existuje, má 25 stran a obsahuje také větu: „Navrhuji jeho vyřazení, není možnost jeho využití u 3. odd. Major Dvořáček Josef v. r." Míněno vyřazení Jiřího Dienstbiera.

Svazek je podle Referenda veden pod krycím jménem Konferenciér pod číslem 34147 ZSGŠ na jméno Jiřího Dienstbiera v Archivu bezpečnostních složek České republiky. Končí „pracovním záznamem majora Josefa Dvořáčka" z 21. února 1962, podle kterého má Dienstbier sice dobrý politický přehled, je ale nepořádný. Rukou je o sedm let později připsáno, že svazek má být dán do archivu, neb je Dienstbier nevhodný pro spolupráci.

Dienstbier byl komunista od roku 1958 do roku 1970. Pracoval v Československém rozhlasu a jezdil ven (západní Evropa, Dálný východ, USA). Pro vojáky mohl mít velkou cenu. Nebylo tedy divné, že ho v době základní vojenské služby prověřovali (tam obvykle a hojně vysokoškoláky lanařili).

Není ani divu, že se informace o svazku objevila až nyní. Jak známo, vojenské tajné služby dlouho po revoluci odolávaly, zůstaly oddělené, nepříliš změněné, uzavřené. V této oblasti existuje velké zpoždění.

Dienstbierův příběh je složitý. Po okupaci v roce 1968 už tento bývalý komunista komunismus nežral. Proslul svým protiokupačním vysíláním a odporem vůči režimu, který držely sovětské tanky. Jako jeden z prvních podepsal CH 77 (v prosinci 1976), byl jejím mluvčím, tři roky si odseděl v kriminále za činnost proti režimu. Disident jak Brno.

Foto: Tomáš Nosil

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ