KSČ + KSČM a církve
27.03.2009 16:53 Glosa
Církevní komise sněmovny doporučuje zamítnout zákon o vyrovnání státu s církvemi. Asi tedy neprojde. Poměr byl 7:5, k levici se přidal Vlastimil Tlustý, zjevně veden snahou udělat tlustou čáru za minulostí.
Zákon o vyrovnání s církvemi vláda navrhla před více než rokem. Komise jednala déle než devět měsíců. A od převratu uběhlo skoro dvacet let.
Zajímavé jsou posudky. Poradenská společnost Ernst and Young potvrdila, že výpočet, který ministerstvo kultury použilo, je v pořádku. Experti z VŠE spočítali, že stát církvím v letech 1948-2007 (nejen tedy 1948-1989) dával mnohem méně, než by vydělaly, kdyby jim majetek nebyl komunisty ukraden. Rozdíl je obrovský - 168 miliard korun (dvakrát větší, než vláda navrhuje církvím vyplatit, totiž 83 miliard).
Důležité je, že výpočet částky nebyl nadhodnocen, ale přesně naopak. Stát by byl neprodělal. Zato ekonomové kritizovali způsob vyplácení, šedesátiletá lhůta jim připadá nesmyslná a nevýhodná jak pro okradené a dál okrádané církve, tak pro státní pokladnu.
ČTĚTE TAKÉ: Stop církevním restitucím? Sněmovní komise je proti nim
ČSSD: Dejme církvím peníze, ale nenechme je podnikat
Komise nepracovala zbytečně, zjistila, že jsme neměli být ošizeni. A přece zákon zamítla a náprava křivdy se nejspíš zase na dlouho odloží. Možná navěky. Bolševická výchova funguje, nenávist k věřícím a k církvím je nejen v exbolševicích hluboko vštípena. Tak důkladně, že většina členů komise stojí na straně lupičů. Jako černý humor nutno chápat, že v „církevní" komisi zasedali i dva komunisti, Vladimír Koníček a Milan Bičík. Plus kandidát KSČ Tlustý. No, kdo jiný by u nás měl o církevních restitucích rozhodovat?
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.