Kverulant a Plantážník: chutné plody dobročinnosti

Domácí
15. 2. 2012 12:03
bez popisku 395636
bez popisku 395636

Jsou dny, kdy se kanceláře Nadace VIA takřka vylidní, protože na programu je nějaká slavnostní oficialita. Naposled jsem se takhle ocitl v Americkém centru při velvyslanectví USA: v honosném sálu Vratislavského paláce s výhledem na malostranské střechy se odehrával ceremoniál u příležitosti... jak to jenom říct a neuspat čtenáře hned v úvodu? No, pojďme, ať to máme za sebou: ukončení další sezony programu Akcelerátor, který je součástí Akademie sociálního podnikání. Uff, a je to.

Za odpudivou terminologií se přitom skrývá jedna z nejužitečnějších snah mého momentálního zaměstnavatele: pomáhat neziskovkám s uskutečňováním podnikatelských záměrů, jež by je měly přivést k větší finanční soběstačnosti. Během desetiměsíčního drilu si zástupci charitativních organizací odvykají od svého obvyklého neduhu, kterým je přesvědčení, že vydělávat peníze prostřednictvím běžných tržních zákonitostí je něco neslušného, a učí se například sestavit byznysplán. Tím nejkýženějším výsledkem pak je najít pro svůj nápad investora.

V právě uplynulém "školním" roce se v Akcelerátoru sešli lidé z pěti občanských sdružení či obecně prospěšných společností a přidružených "eseróček". Kromě jednoho případu (Chráněná grafická dílna Slunečnice v Ústí nad Labem, zaměstnávající zdravotně postižené) byla jejich podnikatelská náplň zaměřena výhradně na jídlo a pití: Café Rozmar (provozuje ho v Praze u vltavského nábřeží sdružení Rozmarýna a zaměstnává dospívající mládež po odchodu z dětského domova), Café Therapy (jídelna s kavárnou kousek od Václavského náměstí patří Sananimu a pracují v ní lidé s drogovou minulostí), Ethnocatering (tento bufet na objednávku zřizuje utečenecká organizace Berkat a příslušné lahůdky připravují ženy z Gruzie, Arménie či Afghánistánu).

Osobně mi největší radost udělalo představení záměru obnovit výrobu piva v Chříči, což je dvousethlavá obec kousek od Berounky a křivoklátských lesů. Zdejší zchátralý pivovar si vyhlédli a zakoupili lidé z organizace Generation Europe, která se zabývá "vzdělávacími inovacemi" (jejich podrobnější popis by zde zbytečně zabíral místo, snad stačí uvést, že jde hlavně o zvyšování spotřebitelské, finanční či ekologické gramotnosti žactva, a to zábavnější formou, než je v českých školách zvykem). A aby nebyli zcela odkázáni na všemožné dotace a granty, usmysleli si, že opraví zpustlý pivovar aspoň natolik, aby se v něm dalo zase vařit pivo. Pomáhat při tom budou chovanci z nedaleké polepšovny, roční výstav by měl do tří let dosáhnout dvou tisíc hektolitrů.

Stáčet se bude i "biopivo", které bude k mání především v obchodech se zdravou výživou. "Děláme to v zájmu genderové rovnováhy: aby odtamtud nakupující žena mohla přinést domů nejen obligátní ´zrní´, ale svému muži také pořádné pivo," vysvětlila ekonomická manažerka pivovaru Lenka Petýrková při prezentaci projektu, který lektory Akcelerátoru - ženy a muže z "opravdického" byznysu - zaujal natolik, že se mu rozhodli přihodit 100 tisíc korun na rozjezd a na přilepšenou.

Aby všechno neznělo tak idylicky: pivovar v letech 1948-1990 využívalo JZD jako sklad náhradních dílů a dnes připomíná ruinu, pivovarský rybník na návsi byl v padesátých letech zasypán a na jeho místě stojí pomník s vodotryskem a parkoviště. Rekonstrukce budovy a vybavení technologiemi vyjde minimálně na čtyři miliony korun - nemluvě o investicích do dalších plánovaných "libůstek", jako je zájezdní hostinec, ubytovací pokoje, řemeslná dílna, společenský sál či regionální muzeum. 

Tento seriál však mluví o dobročinnosti, a tak zakončíme dobrou zprávou. Když byl ceremoniál spojený s předáváním diplomů u konce a odezněly všechny proslovy, otevřely se dveře a do sálu vstoupil muž - vzezřením spíše šumavský pašerák - s cinkajícím batohem na zádech, z něhož vybalil lahve a začal je rozdávat. Ano, pivo už se v Chříči začalo vařit (zatím 500 hektolitrů ročně) a jsou pro něj přichystány originální názvy: Kverulant (světlé výčepní), Plantážník (bylinné), Regula (lihuprosté), Obscurus (polotmavé) či Nocturno (černé). No tak sláva! Teď ještě kdyby tak přiletěl nějaký investorský anděl...

Seriál Marka Šálka vychází každou středu.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ