Lehký lesk <span>nesmrtelnosti</span>

Domácí
4. 11. 2008 16:20
bez popisku 108012
bez popisku 108012

Milana Kundery se zastali významní spisovatelé.Dokument, který podepsalo jedenáct významných světových spisovatelů na podporu Milana Kundery a který byl uvěřejněn v pondělí v Paříži, svědčí přinejmenším o dvou věcech.

Za prvé, že Milan Kundera je skutečně slavný autor a zvuk jeho jména je schopen spojit pod jeden prapor výkvět literárního nebe. Jsou to spisovatelé elitní a jejich dílo je nezpochybnitelné.

Text dokumentu na obranu Milana Kundery:

Hanebná kampaň, která se nyní rozpoutala, aby pošpinila reputaci Milana Kundery obviněním ho z udavačství, kterého se měl dopustit při studiu v komunistickém Československu v roce 1950, je aktem sprosté pomluvy.

Zdá se nám, že Kundera celou věc jasně dementoval a veškerá obvinění vyvrátil. Navíc ani neexistuje jasný důkaz, který by ho usvědčoval. Tvrzení, že je vinný, jsou proto neospravedlnitelná.

Je také třeba upozornit, že média velmi často rozšiřují nepravdivé zprávy se zarážející lehkostí, aniž by se věnovala faktům, která jejich sdělení protiřečí.

Nejde nám o nic víc ani míň než o zachování úcty k jednomu z nejvýznamnějších žijících romanopisců. Vyjadřujeme tímto rozhořčení nad ohromně pomlouvačnou kampaní, která se proti Kunderovi rozpoutala a vyjadřujeme mu takto podporu.

 

Podepsali: Salman Rushdie,  Gabriel Gárcia Márquez, Philip Roth, John Maxwell Coetzee, Nadine Gordimerová, Orhan Pamuk, Jean Daniel, Juan Goytisolo, Jorge Semprún, Pierre Mertens a Carlos Fuentes.

Za druhé, že i výborní spisovatelé, ba geniální vypravěči (Rushdie, Roth a García Márquez jimi opravdu jsou) se mohou mýlit a některým věcem prostě nerozumět. Literární mistrovství ještě není zaručenou vstupenkou do klubu neomylných a vždy spravedlivých, ostatně právě Garcíi Márquezovy sympatie s režimem Fidela Castra jsou dobře známé a nevíme, zda se s takovou vehemencí právě on zastával skutečně pronásledovaných spisovatelů na Kubě. Někteří ze signatářů (Philip Roth, Jorge Semprún) naopak podepisovali protesty proti pronásledování východoevropských, ba právě českých disidentů, za což jim patří naše úcta. Nic není černobílé.

Zcela černobílý je zato hysterický a přepjatý slovník dopisu ("hanebná kampaň", "sprostá pomluva", "neospravedlnitelná tvrzení", "ohromně pomlouvačná kampaň"), provázený velmi povrchním vhledem do podstaty a běhu případu: "Kundera celou věc jasně dementoval a obvinění vyvrátil", "neexistuje jasný důkaz", média se prý "nevěnovala faktům, která jejich sdělení protiřečí." Proti každému tomuto tvrzení lze postavit protitvrzení, aniž by se tím nastolila "pravda", která je pravděpodobně neodhalitelná, dokud o ní bude mlčet Milan Kundera.  A ten nic neobjasnil, pouze vše známým způsobem popřel. "Úctu k jednomu z největších žijícíh romanopisců", kterou signatáři považují za nutnou chránit, tak ohrozil především on sám.

Překvapivý není ale samotný fakt, že se slavní spisovatelé pod text podepsali. Ve svobodné společnosti, ve které žijí, člověk obvykle neriskuje nic podpisem protestního dokumentu. Navíc solidarita s člověkem v nesnázích je vždy úctyhodná. A tady slavní solidarizují se slavným: kus lesku jména Milan Kundera ozařuje už i tak slušnou záři jeho zastánců. Je to lehká solidarita nesmrtelných.

ČTĚTE TAKÉ: Kundery se zastalo jedenáct známých literátů

Foto:

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ