Maminka a premiér <span>mají vždy pravdu!</span>

Domácí
17. 8. 2009 17:31
Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.
Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.Ve sportu se totéž říká o rozhodčích nebo trenérech - a dodržuje se to velmi striktně. Když si Karel Poborský, tehdy fotbalová hvězda par exellence, dovolil před čtyřmi lety veřejně kritizovat svého trenéra, dostal od vedení klubu na hodinu padáka z áčka Sparty.

Zdá se, že v politice se subordinace dodržuje o poznání volněji. Jinak by femme fatale české vlády, ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, trávila pondělní večer vyklízením šuplíků ve své kanceláři a v úterý ráno by se už hlásila na svém předchozím pracovišti.

ČTĚTE TAKÉ: Zvědavá ministryně
                        Zruší Kovářová pobočky? Rozhodnutí ještě nepadlo

K okamžitému vyhazovu by ve slušné společnosti asi stačilo už její dosavadní stodenní působení v čele justičního resortu. Ale i v té neslušné by se neměla přejít mlčením její reakce na premiérův dopis, v němž ji Jan Fischer jako jediného člena své vlády zahrnul velmi tvrdou kritikou.

Kovářová v pondělí zveřejnila dopis se svou odpovědí, v níž neuznává premiérovy výtky. Už to, tedy nesouhlas s vlastním premiérem, by třeba v Británii vedl řadového ministra k povinnosti nabídnout okamžitou rezignaci. Ne tak Kovářová - ve zpupném dopisu si dovolila dokonce premiéra kritizovat za způsob, jakým jí svou kritiku sdělil. Ten, který Fischer zvolil, prý „nepokládá právě za gentlemanský a přínosný".

Na reakci ministryně spravedlnosti je smutné to, že cokoli se mezi ústavními institucemi a funkcionáři odehrává, se ukládá mezi nepsané ústavní tradice země. Pokud Kovářové její drzý šleh projde, bude to krůček k dalšímu podlomení vážnosti českého premiéra jakožto instituce.

Už tak není valná. Otcové české ústavy se na počátku 90. let zalekli silné role ministerského předsedy, fakticky nejmocnějšího muže v zemi. Proto z něho udělali jen prvního mezi rovnými, který sice určuje složení celého kabinetu, ovšem při faktickém vládnutí musí vždy rozhodovat s vládou ve sboru a přehlasovat ho může i poslední ministr bez portfeje. O to víc by si měl premiér dávat pozor na svou neformální autoritu. Tedy aby mu z ní krvavé kusy neuždibovala kdejaká potrefená blondýna.

Foto: Lucie Pařízková

Další čtení

Výroba masa v Česku stoupá. Nejvíc vepřového a kuřecího

Domácí
13. 5. 2025
Rudoarmějec stojí náhle na Z

Rudoarmějec v Přerově má pod nohama zase zetko. Výraz vzdoru za Ukrajinu

Domácí
13. 5. 2025
Starý, ale hezký historický trolejbus ve Zlíně

Zlín vytáhl historické trolejbusy. Zájem byl obrovský, svezly se tisíce lidí

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ