Několik let se mluví i píše o tom, jak bývalý zpravodajský důstojník a také bývalý ředitel české zahraniční rozvědky, generálmajor ve výslužbě Karel Randák pije krev vládám ODS, obzvláště silně pak nyní premiérovi Petru Nečasovi. TÝDEN získal informace o tom, že Randákovi jde po krku BIS. Generálmajor sám to potvrzuje. Co se u nás děje?
Randák pracuje pro miliardáře a matematika Karla Janečka, je členem správní rady jeho Nadačního fondu proti korupci a pracuje na odhalování špinavostí v tuzemském korupčním systému. Má k tomu údajně sestavenu skupinu sedmi lidí, expertů, kteří dříve pracovali buď ve vnitřní či zahraniční rozvědce, nebo případně v jednotce rychlého nasazení. Podle policie Randák stojí za zveřejněním odměn pravé ruky Petra Nečase, tedy Jany Nagyové. Má "na svědomí" také informace o podvodech v pražském dopravním podniku. Měl stát za zveřejněním fotografií nepříjemných pro Mirka Topolánka a spol. z Monte Argentaria. Atd. Osina v zadku establishmentu.
Na zasedání komise pro kontrolu BIS chce její člen za ČSSD Jan Hamáček žádat vysvětlení, zda vnitřní tajná služba skutečně sleduje Randáka, případně zda si Randák založil svoji tajnou službu a sleduje politiky, kmotry atd.Rovnou můžeme říct, jakou odpověď pan Hamáček dostane: žádnou. Pokud je to totiž pravda, a leccos tomu podle výpovědí tajných nasvědčuje, jde o "živou kauzu", takže poslanci kontrolující BIS nemají na informace nárok. K těm se případně dostanou až po uzavření operace, až už to de facto bude fuk. Tak je postaven zákon o zpravodajských službách. Kontrola agentury je nulová a BIS to moc dobře ví.
Zbývá se ptát: sleduje BIS Randáka, případně NFPK Karla Janečka a jejich spolupracovníky? Má je sledovat? A co Karel Randák, ohrožuje nás?
Před pár lety se stalo, že Randák chytil agenty BIS, kteří ho sledovali. Dokonce ty nešťastníky legitimoval. Byla to ostuda jak barák. Ale od té doby je celkem jasné, že Randák sledován byl. Z případu neskutečně vysokých odměn Jany Nagyové zase plyne, že premiér má o Randákovi speciální informace, které jen tak na poli nerostou. Můžeme se v klidu domnívat, že BIS Randáka sleduje stále a premiér o tom ví.
Je celkem buřt, jak se jeho skupině říká. Podstatné je, zda ve své práci, tedy v odhalování svinstev, používá NELEGÁLNÍ, NEZÁKONNÉ METODY. A zase si můžeme rovnou odpovědět: na 99 procent nikoli. Kdyby randákovci třeba pořizovali tajné odposlechy, agenti BIS, "bizoni", by to samozřejmě ihned věděli a policie by jistě obratem Randáka zatkla. Místo toho je nyní obviněn z trestného činu neoprávněného nakládání s osobními údaji - v případu zveřejnění odměn Jany Nagyové. Nic jiného tajná služba a policie na Randáka nemají.Dodejme, že vědět, jaké odměny a komu dává premiér v době, kdy stát na občanech zuřivě šetří, je v našem bytostném zájmu. Stíhat za to Randáka je trapné. Zároveň to ukazuje velkou chuť některých členů vlády Randáka zastavit. Zřejmě je jim v tom BIS a její stádo bizonů nápomocno.
Takže na otázku, je-li Randák sledován, odpovídáme, že skoro jistě ano. Randák to pro TÝDEN potvrdil: "Stoprocentně vám mohu říct, že mě BIS sleduje, že jsem monitorován a že to souvisí i s mou činností ve fondu."
Ohrožuje jeho činnost nás? Těžko. I kdyby si založil BIS II nebo RTS (Randákovu tajnou službu), po občanech nepůjde. Není důvod. Randák může mít tři základní motivy pro svou práci. První prý je pomsta za to, že ho v roce 2006 tehdejší ministr vnitra Ivan Langer vyhodil z postu šéfa české zahraniční rozvědky (ÚZSI). Mimochodem v době, kdy si jeho práce cenily jiné zahraniční služby, třeba Američané.
Druhý důvod: Randák pracoval léta jako tajný agent, má to v krvi, je naladěn na hledání svinstev, nechce aby u nás pokračoval "divoký Východ". Třetí možnost: Randák je zpravodajec tělem a duší a tahle práce ho naplňuje.
Našel mecenáše, který ho platí. Právě Janeček může být slabinou Randákova zpravodajského projektu. Pokud by vstoupil do politiky, pokud by se z NFPK stala partaj, rázem by byl Randák v úplně jiné pozici. Stal by se tajným agentem politika, který vždy sleduje především zájmy své strany. Jenže Randák by zřejmě v tu chvíli z NFPK odešel.
Dnes je nepochybně sympatické, že se mocní, které nikdo pořádně nekontroluje, kteří se po léta propojují s neviditelnými, kmotrovskými strukturami, Randáka bojí. Je cosi jako Nečasova noční můra.
A naopak není sympatické, ba je dokonce naprosto tragické a krajně podezřelé, že BIS nedokázala veřejnosti odpovědět ani na otázku, zda odposlechy, které unikly na veřejnost a na nichž si exprimátor Pavel Bém (ODS) a kmotr Roman Janoušek dohadují kšefty, natočili její agenti, nebo ne.
Možná nám to poví Randák...