Na Krymu je dobojováno. A poučení z krizového vývoje?

Domácí
6. 3. 2014 18:25
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Krymský parlament odhlasoval členství tamní autonomní republiky v Ruské federaci, což nepochybně zhruba za týden potvrdí také lidový plebiscit. Bude kolem toho ještě dost křiku, ale už se na tom sotva něco změní. A poučení pro českého pozorovatele?

I pro toho, kdo se nepovažuje za kdovíjak hlubinného "ukrajinologa", plyne z konce minimálně jedné fáze ukrajinské krize celá série poznatků, nezřídka pramálo radostných. Každý z nich by sice samostatně vydal na knihu, ale zkusme je prozatím alespoň vyjmenovat:

1/ I v 21. století je možné na starém kontinentu napochodovat bez předchozího varování a v plné polní na území nějakého státu a buď celý, nebo alespoň jeho část vojensky obsadit a mocensky opanovat.

2/ Stejně jako v 1. i 2. polovině 20. století velmoc v roli agresora sklidí i dnes sice velkou kritiku a opovržení světového společenství, ale to je tak všechno, co s tím svět může dělat.

3/ Ohledy na světovou ekonomiku a bilaterální obchodní vztahy s velmocí-agresorem váží v konečném účtování více než učebnicové principy, v časech křehké ekonomické recese pak dvojnásob.

4/ I v éře po pádu "železné opony" existují sféry vlivu a ani předchozí sestup Ruska na úroveň velmoci druhého řádu na tom nic nezměnil.

5/ Z tohoto pohledu se jeví jako kontraproduktivní snahy dotlačit Ukrajinu k dějinnému rozhodnutí, zda se přimkne k EU, anebo k Rusku. Výsledkem může být maximálně rozdělení současné Ukrajiny.

6/ Evropská unie je stále do značné míry umělý útvar, který snad umí jakž takž administrovat mnohojazyčné společenství v klidných časech, v okamžicích krize je ale zcela jalový a rád přepouští aktivitu národním státům.

7/ Spojené státy jako velmoc prvního řádu nevzbuzují dnes ve světě potřebný respekt. Od časů Billa Clintona lze pozorovat devalvaci role USA, v éře Baracka Obamy dokonce velmi markantně.

8/ Dlouhodobě nelze držet pohromadě uměle vytvořené státní útvary, jímž Ukrajina nepochybně je. Vnitřní rozpory musejí v krizových dobách zákonitě posílit separatistické tendence a modla "práva na sebeurčení" pomůže takový stát roztrhat.

9/ Uměle vytvořené státy, historické křivdy a bolševické přesouvání národů od Stalinových časů dále jsou dodnes rezervoárem, z něhož může Evropa očekávat ještě nejednu krizi či dokonce válečný konflikt.

10/ Vzhledem k předchozím devíti ponaučením slavme příští středu o to úlevněji 15 let členství Česka v NATO, i při všech chybách, které tato organizace má. Tomu, že toto členství má smysl, věří u nás dlouhodobě nadpoloviční většina lidí - a to je dobře.

Foto: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ