Glosa
Nečas klausovatí
11.09.2012 11:20 Glosa
V pondělí promluvil premiér Petr Nečas (ODS) při zahájení Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Bránil tam náš export proti "některým módním politickým projevům". Lidská práva prý hodlá podporovat dál. Co je pro náš export rizikové? Podpora ruské dívčí kapely Pussy Riot a zrovna tak podpora tibetského vůdce dalajlamy.
Vládní vůdce řekl natvrdo, co našemu zboží v zahraničí škodí: "Umělé a falešné adorování takové záležitosti, jako je ruská skupina Pussy Riot, něco, co je vrcholem nevkusu, a v žádném případě něco, co symbolizuje svobodu a demokracii. Přesto se část politiků nechá unést touto módní vlnou, a má to potom dopad na toto exportní teritorium."
Punkerky dal do jedné škatulky s "dalajlamismem", tedy přehnanou podporou tibetského dalajlamy: "Vzývání tohoto směru není podporou svobody a demokracie," pravil Nečas. Prý je to podpora režimu, který by pravděpodobně neměl demokratický, ale "polofeudální, teokratický charakter se silnými autoritativními prvky". Česko podle premiéra razí politiku jedné Číny. "Jsem přesvědčen, že těmito umělými problémy si nemáme házet klacky pod nohy," uzavřel.
Komentátoři si ihned všimli, jak Nečas poddajně přebírá slovník Václava Klause (byť "dalajlamismus" není výraz prezidenta, nýbrž jednoho z jeho družiny). Můžeme směle říci, že ve chvíli, kdy je ohroženo Nečasovo vládnutí a za tím ohrožením nejspíš alespoň zčásti stojí prezident, nebo si Nečas myslí, že za ním stojí hlava státu, okamžitě mu začal nadbíhat.
Nejprve neveřejný list poslaný s úřadu vlády na Hrad, v němž se skví tichá omluva za urážku starostenské nohy, nyní na veletrhu už vyděšeného Nečase zcela zachvátil klausismus. Co to je? Jednak tvrdý příklon k Putinovi, jednak obdiv k velmocím typu Rusko a Čína, a nakonec i rafinované manipulování s fakty, s realitou. Zároveň se "klausismus" staví vždy na stranu národa, státu, ne na stranu jedince. Ten si smí jednou za čas zavolit, a pak ať drží ústa a krok.
V čem tkví ono manipulování u Pussy Riot a dalajlamy? Mnoho lidí vyslovilo podporu ruské punkové kapele ne proto, že dělala bordel v kostele, ale proto, že se zaprvé postavila Putinovi a zadruhé byl její počin (zpěv písně Bohorodičko, vyžeň Putina) neadekvátně tvrdě potrestán. Když se něco podobného později odehrálo v chrámu svatého Víta, nestalo se u nás vůbec nic, natožpak aby proběhl soud.
Pussy Riot jsou kritizovány za své pozadí, údajně jsou odnoží radikální anarchistické skupiny Vojna. Mnohým (u nás třeba Mladým křesťanským demokratům) vadí "zneužití hlavní ruské katedrály k předem promyšlené kampani urážející pravoslavnou církev i křesťanství vůbec". Jenže Pussy Riot žijí v putinském, nedemokratickém režimu. A jejich odsouzení bylo neadekvátně, putinovsky tvrdé.
Podobně vedle je Nečas s varováním před podporou tibetského dalajlámy. Jde přece o to, co Čína v Tibetu provádí, je to okupace, decimování, totalita. Nejde o podporu nějakého novofeudálního, nedemokratického režimu. Ostatně dalajlama skutečně nepřipomíná tvrdého autoritáře.
Ale jak už řečeno, o to nejde, zjevně pozorujeme Nečasovu úlitbu Václavu Klausovi, premiér a předseda ODS před ním klečí na kolenou a prosí: Nech mě ještě vládnout, domluv těm mým rebelům, ať mě ještě nechají...
Dopad Nečasova klausismu však nebude jen domácí. Český šéfdiplomat Karel Schwarzenberg to říká jasně: "...ten projev mezi řádky říká, že třeba v případě exportu jde o to, hodit v případech velkých mocností otázku lidských práv přes palubu. Všude to bude interpretováno jednoznačně: že se nechceme dotýkati velkých a bohatých států." Smutné.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.