Až půjde Ben Southall 1. července poprvé do nové práce, neměl by zapomenout potápěčské brýle a jídlo pro ryby. Až se nabaží plavání mezi korály v průzračném moři, nakrmí vodní živočichy a vyčistí bazén, usedne jednou týdně k počítači v luxusní služební vile a napíše na svou webovou stránku, jak se mu vede. Přesně to a nic víc bude půl roku jeho pracovní náplní. Za tu dobu si vydělá v přepočtu dva miliony korun.
Minulý týden byl tento britský sportovní instruktor a charitativní pracovník vybrán z 35 tisíc účastníků soutěže o „nejlepší zaměstnání na světě" a stal se dočasným správcem romantického ostrova Hamilton u pobřeží Austrálie.
Každý z nás si asi někdy položil otázku, jaká je nejlepší práce na světě. Když jsme byli děti, byl to cukrář nebo zmrzlinář, protože má zadarmo sladkosti. Nebo jsme chtěli pracovat v hračkářství, řídit tramvaj, pilotovat letadla. Děti to mají snadné, ty pracovat většinou nemusejí, zato dospělí ano. Buď mají štěstí a práce je baví, nebo to štěstí nemají a do zaměstnání docházejí především proto, že je to uživí. A občas se možná zasní nad podobnou prací, jakou získal hlídač ostrova u Velkého bariérového útesu.
Zpravodajský server US News na konci loňského roku sestavil seznam třiceti perspektivních povolání a zveřejnil ho pod názvem Nejlepší kariéra 2009. Podle něj se letos například vyplatí být knězem (Američané se zřejmě budou kvůli krizi častěji obracet k Bohu), zámečníkem specializujícím se na zabezpečovací systémy (zde se projevila obava ze zvýšení kriminality), kadeřníkem (lidé v těžkých časech asi více dbají o svůj vzhled). Podstatnou část výběru tvoří skupina povolání souvisejících se zdravím - namátkou fyzioterapeut, zdravotní sestra, farmaceut, veterinář, psycholog či optik.
Mezi nejlepší kariéry pro letošní rok se zařadila i zaměstnání „zvolený politik" a takzvaný ghostwriter, což je jakýsi anonymní sepisovač politikových projevů.
U této kategorie mě jízlivě napadá, že by se mezi nejlepší zaměstnání na světě mohlo zařadit i povolání vrcholný český politik. Když se objeví signály, že by tuzemskou ekonomiku mohla brutálně paralyzovat světová krize, rozpoutají politici vládní krizi. A po pádu kabinetu se straničtí soupeři po trapně vleklých jednáních dohodnou na vytvoření prozatímní „nepolitické" vlády. Mezitím jim běží plat volených zástupců lidu a mají téměř jisté, že poběží i po podzimních předčasných volbách (tedy až na zelené). Neboť pravděpodobnost, že dvě aktuálně nejsilnější strany se do sněmovny nedostanou, je téměř nulová.
Hezký týden