Virus prasečí chřipky byl uměle vytvořen v laboratořích CIA. Jde o komplot s cílem vydělat miliardy na prodeji vakcíny. V to věří někteří odpůrci očkování.
Na druhé straně stojí mnozí lékaři, kteří tvrdí, že čím víc vakcín do sebe vpravíme, tím budeme zdravější a odolnější.
S lidmi, kteří propadli tomu či onomu extrémnímu názoru, jsem se setkal při přípravě článku "Když píchne včelička" vycházejícím v aktuálním čísle Týdne. V Česku je jako v jedné z mála zemí EU očkování proti řadě nemocí povinné.
Rodiče, kteří z různých důvodů nenechávají své děti očkovat, vymýšlejí různé finty, jak se vakcínám vyhnout a raději platí mastné pokuty. Skutečných šílenců je mezi nimi málo, mnohdy má jejich nedůvěra racionální jádro: například některé nemoci podle nich malé dítě neohrožují (třeba žloutenka B přenášená pohlavním stykem nebo krví).
Jindy jde ale o takřka náboženskou víru alternativně založených jedinců, že "slunce v duši a těle" si poradí i s případnou zákeřnou infekcí. Narazil jsem i na ženu, jejíž dítě, které nenechala očkovat, onemocnělo černým kašlem, prý to ale tak hrozné nebylo.... V článku nicméně nechtěla vystupovat - aby nevolala paniku ve svém okolí. Na černý kašel totiž umírají ve světě desetitisíce dětí ročně, byť z devadesáti procent v rozvojových zemích.
Rodiče, kteří injekci svým potomkům pořídí, zase riskují možné vedlejší účinky. Není to jednoduché dilema. A možná díky tomu je odpůrců povinného očkování jen několik set: ti ostatní jsou rádi, že stát nutící je očkovat, je ušetřil několika bezesných nocí, kdy nevíte, pro co se rozhodnout.
Foto: ČTK/AP