Odpověď barbarům

Domácí
11. 2. 2014 16:08
Náš lustrační zákon je v evropském kontextu unikátem. Ne ovšem v pozitivním smyslu slova (ilustrační foto).
Náš lustrační zákon je v evropském kontextu unikátem. Ne ovšem v pozitivním smyslu slova (ilustrační foto).

Lustrační zákon je v suchu. Počet jeho odpůrců (tedy těch, kteří měli cukání hlasovat pro návrh KSČM na likvidaci zákona) od minulého týdne klesal geometrickou řadou. A začalo se v klidu hovořit o novele, s níž by se spokojili i lidovci a nedali Sobotkově vládě spánembohem. Generálům minulých válek (bojovníkům proti starému režimu po pětadvaceti letech) zůstane i novelizací v rukou ideologický klacek, Česko se však aspoň zbaví právního barbarství. Zákon teď ničím jiným není.

Právě proto jsem zde v pondělí charakterizoval tuto normu - tohle lustrační sebeukájení polistopadových elit - jako "v postkomunistických zemích zcela unikátní". Ukázalo se vzápětí, jak je pro establishment tato ideologická masturbace životně důležitá. Na web hned nastoupili jeho hluční pěšáci a přímo jej - lze-li to tak říci - ohlušili svým povykem.

Obsah jejich litanií - očištěných od vulgarit a obvinění ze spolupráce s StB, KGB, Lidovými milicemi a Mossadem - by se dal shrnout do tří bodů: 1. Náš lustrační zákon není žádné unikum, protože v celém bývalém východním bloku byly podobné zákony přijaty. 2. Příkladem budiž Spolková republika Německo, která za účelem očištění přivtělené NDR přijala lustrační zákon mnohem přísnější. Ergo: 3. Hekrdla zase lže. A svoboda by tudíž měla být ubráněna tím, že bude umlčen, propuštěn, rozpuštěn a vypuštěn, potažmo zastřelen na útěku do KLDR či na Kubu. Tolik anonymní hlídači demokracie, kteří potvrdili, jak si tu demokracii a svobodu vlastně představují.

Kolektivní vina

1. Náš lustrační zákon je v postkomunistických zemích jediný, jemuž pro vyloučení občana z celé řady postů a zaměstnání stačí pouhý zápis do evidence tajných služeb, nikoli faktická spolupráce. V tomto směru je unikátní. Všude jinde - včetně Německa či Polska - musí být napřed tato spolupráce zřejmá a prokazatelná i jinak, než jen jedním řádkem na estébáckém cáru papíru (a v některých zemích - například na Litvě - se týká jen zaměstnanců bezpečnostních mocenských aparatur, nikoli spolupracovníků). A právě toto - pouhé vepsání do registru svazků coby důkaz - má být v českém zákoně zrušeno. Neboť i lidovci pokládají "evidenční" zvěrstvo za - nespravedlivé!

2. Ano, v Německu byl okruh funkcí stanoven velmi široce (a v tomto smyslu platí zákon "přísný"). Ale Němci měli co do činění s molochem východoněmecké Stasi, za níž v mnoha oblastech pokulhávala i sovětská KGB (o naší StB ani nemluvě).

A dál: český výčet zakázaných zaměstnání se tomu německému svou přísností blíží. "Odhalení" (evidovaní) Češi nesmějí pracovat ve státní správě a sedět v akciových společnostech většinově vlastněných státem. Nesmějí působit ve vývoji, výrobě, servisu, transportu, nákupu, prodeji, půjčování, uschovávání, znehodnocování a ničení zbraní, střeliva a výbušnin. Nesmějí provozovat střelnice, provádět pyrotechnický průzkum či demolice, odpalovat ohňostroje (!), učit střelbu a sloužit jako soukromí detektivové. Ani hlídat s pejskem pitomou fabriku nesmějí. Zákon je tvrdý, ale je to zákon...

A konečně: Němci - opakuji - na rozdíl od Čechů svůj lustrační zákon neznehodnotili kolektivní vinou a neopomněli jej individualizovat. Příklad: premiér Braniborska (2002-2005) Manfred Stolpe nikdy nepopíral, že měl se Stasi styky. Konstatoval však, že těmito styky nikomu neškodil, ale právě naopak: jako představitel protestantské církve jich využíval "v zájmu pozitivních hodnot". A protože v Německu nikdo nemusí prokazovat nevinu, ale jiní mu musí prokázat vinu (jak je to obvyklé v civilizovaných, nebarbarských zemích), Němci jeho vysvětlení vzali. A po "aféře Stolpe" tam dneska neštěkne pes.

3. V životě jsem nelhal.

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ