Ostrovní <span>nechutenství</span>

Domácí
7. 5. 2010 13:10
Glosa.
Glosa.

Hlavním poraženým se nakonec zdá Nick Clegg a jeho liberálové.Dáte si kávu, nebo čaj? Něco ostřejšího? To raději ne? Co vám tedy přinesu? Dáte si vůbec něco? Znechucený zákazník odchází; má strach ze své dyspepsie, aby se mu z toho, co pozřel, neudělalo zle.

Tak nějak vypadala loni a letos britská politická kavárna, kam vedle hostů hodně často nakukovaly tváře politiků všech barev rozkrádajících v parlamentu veřejné peníze na své zahrádky, byty, domy a přátele. Důvěra v parlament klesla, jak by ne.

ČTĚTE TAKÉ: Cameron vyhrál. Volby v Británii ale skončily patem

V systému dvou silných partají a věčně třetí upadlo renomé labouristů vládnoucích třináct let, oposiční konservativci finišovali v přelakování na stranu navýsost moderní a liberální demokraté nadějně provokovali evropsky chutnajícími reformami.

Britové ale ve včerejších parlamentních volbách nerozhodli, co si objednají, a rozhodnutí přenechali svým kelnerům a kelnerkám. Nechutenství bylo značné, odvaha na změnu malá. Obrat zastavila britská dyspepsie: radikální změnu s příchodem vůdce "libdem" Nicka Clegga nezvolili a udělali z něho hlavního poraženého.

David Cameron sice vyhrál, ale premiérem být nemusí.Podle všeobecného očekávání dali vyhrát nejvíce konservativním kandidátům, ale straně Davida Camerona neumožnili dosáhnout v parlamentu hranice 326 mandátů, podle anglického politického zvykového práva nezbytné většiny pro sestavení vlády.

Premiér Gordon Brown dostal sice na zadek, labouristé přišli o třetinu poslanců, ale ne zase tolik, aby nezůstali ve hře. Podle tradičních britských pravidel totiž vyhrát volby nestačí, platí ona nadpoloviční většina poslanců.

Cameron v této situaci u dveří Buckinghamského paláce zaklepat nemůže. Sice hned vyzval Browna, aby uvolnil místo, ale ten jako by pookřál: "Má služba vlasti, která z této volby vyplývá, je sehrát svou roli při sestavení silné, stabilní a zásadám oddané vlády pro Velkou Británii," řekl ráno ve svém skotském volebním obvodu Kirkcaldy, v němž obhájil poslanecký mandát.

Přece jen změna

Britové otevřeli další politickou kavárnu. O téhle ale slyšeli pouze z Evropy: okoštují tance kolem vyjednávání o poměrech v menšinovém parlamentu, o koaličních nebo trpěných vládách a co za to. Tradiční sportovní "hop nebo trop" zmizelo a otevřel se prostor pro kompromisy; šance pro liberální demokraty udělat díru do většinového volebního systému.

Kdyby chtěl Brown opravdu pokračovat ve vládě, má šanci a Cameron smůlu. Může udržet partaj u moci s liberálními demokraty, kteří mohou Britům demonstrovat ne právě morálně silný obraz toho, jak menší strana přechyluje v sympatiích ke stranám silnějším, což dosud znali například z historie německých svobodných demokratů: jednou s černými, jindy s rudými, ale také zelenými.

À propos zelení: londýnský parlament právě dostal prvního zeleného poslance. Caroline Lucasová byla zvolena v Brightonu, kde konají sjezdy obě hlavní strany. Jako by i v těch mořských lázních na Angličany přišla dyspepsie...

Foto: ČTK/AP

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ