Dvojitá předvolební kampaň jede na plný plyn. Ve středu poslanci zbavili mlčenlivosti bývalého protikorupčního policistu Karla Tichého, který založil dnes již slovutný tajemný spis Krakatice. Tichý smí promluvit před bezpečnostním výborem sněmovny.
Policii opustil v roce 2006, když ho Inspekce ministra vnitra začala stíhat za zneužití pravomoci veřejného činitele. Jeho kolegové, kteří na Krakatici dělali, si sbalili kufry o rok dřív, poté co při zatýkání a domovní prohlídce policii unikl Radovan Krejčíř. Stíhání Tichého bylo později zastaveno jako nesmysl.
ČTĚTE TAKÉ: Spis Krakatice: bývalý detektiv Tichý může mluvit
Krakatice byla založena v roce 1999. Měla mapovat napojení mafie, také později zavražděného Františka Mrázka, na špičkové politiky. Je to policejní spis. Obsahuje tedy poznatky detektivů a odposlechy. Na veřejnost se dostaly záznamy hovorů, jež svědčí o stycích kupříkladu Vlastimila Tlustého a Ivana Langera s lidmi napojenými na mafii, na Mrázka. V prosinci 2004 Krakatice čítala 11 700 listů. Později bylo lidmi, kteří odcházeli do civilu, skartováno 6000 stran. Se svazkem se podle evidence seznámilo 54 lidí. Nemálo. Z policie i z vnitra...
ČTĚTE TAKÉ: Autor Krakatice: Politici nám tam lezli sami
Ivan Langer odmítl Tichého zprostit mlčenlivosti. Pokud ano, pak chtěl, aby mluvilo mnohem více současných i bývalých policistů. Figurovali mezi nimi Tichého nadřízení, kolegové, ale i lidé, kteří mu nevěřili ani nos mezi očima. Krom Tichého však poslanci nikomu mluvit nedovolili. (To tak, aby své svědectví vydal třeba Jan Kubice!)
Takže to bude na Tichém. Kopii spisu mít nesmí (je důvěrný). Bude hovořit z hlavy. Řekne to, co si pamatuje. A taky to, co bude chtít povědět. Může si klidně vymýšlet. Jeho výpověď nelze zkontrolovat (6000 stran spisu bylo skartováno). Někdo mu bude věřit, někdo nebude. Podobně část veřejnosti (asi ta větší) věřila Kubiceho zprávě a část nevěřila. Ovšem tam jsme měli k dispozici ofocené stránky zprávy. Tady nic takového neuvidíme.
Zveřejnit trosky Krakatice v podstatně není možné, i kdyby je sněmovna odtajnila. Obsahují informace, které nebyly přijaty jako důkazy, jsou neověřené. Což je škoda, asi bychom se nestačili divit, jak to u nás chodí. I když - asi bychom se vlastně už ani nedivili.
Bezpečnostní výbor své jednání nejspíš uzavře veřejnosti. Byl by zázrak, kdyby neuzavřel. To, co řekne Tichý, se stane majetkem vyvolených. A ti, o tom nepochybujme, informace i povídačky použijí v předvolební kampani. Proto přece byl bývalý detektiv zbaven mlčení.
Foto: ČTK