Policie plus vnitro napadly neziskové organizace, které na tanečních akcích opět začaly testovat drogu extázi. Neziskovky pak testování zastavily.
Je to pořád dokola. Represivní složky by chtěly nelegální drogy potřít a za zločince považují pomalu každého, kdo smýšlí jinak. O legalizaci většinou nechtějí ani slyšet, ačkoliv absolutně nejsou s to přísunu drog do země nebo jejich výrobě přímo u nás zabránit.
ČTĚTE TAKÉ: Testování extáze v klubech rozděluje odborníky
Neziskovky tanečníkům na akcích nabízely test tablet na přítomnost MDMA (3,4-methylen-dioxy-methamfetamin). Ochoty tanečníků nechat si extázi otestovat terénní pracovníci využívají k předání informací neboli osvětě. V podstatě vycházejí z předpokladu, že u nás se člověk k drogám dostane tak jako tak, chce-li, a že je lépe, když ví, jak s nimi nakládat a co ho po požití čeká. Pak se může sám ROZHODNOUT, jestli se sjede nebo ne.
Policie vychází z toho, že extáze je nelegální, takže testující pracovníci neziskovek potvrzují či dokonce podporují protizákonné jednání. Jsou jakýmisi spolupachateli. Navíc vnitro zpochybňuje sám test extáze jako málo účinný, ne-li úplně směšný. Policajty samozřejmě štve, že výrobci drog bývají napřed, dokáží tablety vyrábět s látkou, která ještě nefiguruje na seznamu zakázaných komponent. Zároveň je známo, že jiné drogy považují za "normální" a tolerují je: alkohol, tabák. I ty mladí lidé, jimž ještě není 18 let, užívají běžně a v klidu. Takže policie drogy selektuje, dělí na ty "domácí", "naše", a na ty cizí.
V obou přístupech je kus pravdy. Testy extáze jsou možná i směšné, ale otvírají nenásilnou cestu k uživatelům, možnost je oslovit. Tu policie obvykle nemá. V oblasti drog je nesmírně konzervativní, jako by o věky pozadu. Naopak prevence je zřejmě jediná rozumná cesta - nechat lidi, ať se rozhodnou. Jako se rozhodují u alkoholu a cigaret. A jistě, statisíce se rozhodnou špatně.
Foto: Karel Šanda