Palach jako fanoušek KSČM

Domácí
14. 2. 2013 14:20
Lidé každoročně nosí v upomínku na Palacha květiny na Václavské náměstí.
Lidé každoročně nosí v upomínku na Palacha květiny na Václavské náměstí.

Od výroku komunistického poslance Miroslava Grebeníčka na adresu Jana Palacha uplynul již téměř týden, nicméně mezi Čechy nachází dál překvapivou odezvu. V nejedné hospodě zní hlas lidu: "Něco na tom je. V podstatě je to pravda."

Očima Marka Šálka.Zopakujme si tu citaci: "Jan Palach se nezapálil na protest proti Komunistické straně Československa, jeho sympatie patřily především reformním komunistům. (...) Tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící."

Ohlas, který Grebeníčkovo vyjádření vyvolalo mezi částí voličů zleva i zprava, se dá shrnout takto: "Vlastně jo, Palach byl levičák, tehdy přece skoro všichni takoví byli levičáci. Chtěli socialismus s lidskou tváří, hledali třetí cestu."

Bylo mi v té době pět let, takže mohu mluvit spíše za generaci svých rodičů. Z toho, co jsem doma slýchával, mi však připadá, že lidé, kterým ležela v krku okupace a normalizace, tehdy příliš neřešili, jak přesně by měl vypadat případný jiný režim. Jedno však věděli přesně: co nechtějí.

Měli plné zuby primitivů na rozhodujících postech, všeobecného šmírování a udávání, vylhaných školních výkladů, jedním slovem nesvobody. A samozřejmě i nedostatku - všech těch pořadníků, front, podpultového prodeje, devizových příslibů.

Lidé každoročně nosí v upomínku na Palacha květiny na Václavské náměstí.Palachovi bylo v době smrti téměř jedenadvacet let. Kdyby se mu hlavou honilo to, o čem spekuluje poslanec Grebeníček, byl by tehdy možná "kandidátem KSČ" a pokoušel by se jako nadějný student historie a politické ekonomie o "změnu zevnitř". Žádné doklady o jeho koketování s komunisty ale neexistují.

Podle logiky Grebeníčkovy provokace dotažené do důsledků bychom za příznivce "reformních komunistů" mohli označit i tehdejší máničky a další rebely, ať už si říkali hippies nebo třeba somráci, jak se vlasatcům říkalo o něco později.

Dnes jsou z většiny z nich usedlí občané předdůchodového věku. Stejně jako za totality, ani dnes netrpí iluzemi o kapitalismu. "Být proti systému" ale ještě neznamená nic, co by Grebeníčka a jeho partu opravňovalo mluvit o těchto lidech jako o fanoušcích dnešní KSČM a její ideologické veteše.

Autor: Marek ŠálekFoto: ČTK , Karel Šanda

Další čtení

Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025
Zásah hasičů v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se podle prvotních informací propadl strop v Hotelu Zámeček, 9. května 2025.

Pod zříceným stropem v hotelu už psi nikoho nenašli. Byla to rána

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ